Všechny pesimistické hlasy, které spílaly kolínské radnici kvůli nešťastnému termínu rekonstrukce střechy zimního stadionu a předpovídaly možný konec hokeje ve městě, jsou už snad definitivně zapomenuty.

Oprava, která byla pro sportovce obrovským strašákem a která významně narušila finální fáze přípravy všech družstev TJ SC Kolín na novou sezonu, se s nečekaným předstihem přiblížila do takzvaného uzlového bodu. A hokejisté budou moci na led naskočit zřejmě o dva týdny dříve, než se předpokládalo.

„Původně jsme se do uzlového bodu měli dostat podle smlouvy se zhotovitelem stavby 29. září. Podle všeho to ale stihneme o dva týdny dříve. Začne se mrazit a led by mohl být už v polovině tohoto měsíce. Práce pak budou pokračovat až do finále, které očekáváme začátkem listopadu. To už ale půjde jen o dodělávky a bude se současně moci bruslit,“ řekl ve středu přímo na střeše haly Jakub Plašil, kolínský radní a šéf akciové společnosti Správa městských sportovišť Kolín (SMSK), která je stoprocentně vlastněná městem a je investorem stavby.

Středa 3. září byla jedním z pravidelných kontrolních dnů, na který dostal pozvánku i Kolínský deník.

Když jsme na střechu vyjeli stavebním výtahem, dělníci pokládali vnější izolaci střechy. Používají přitom desky zvané pir, jež jsou novinkou na trhu. „Jde o výrobek z Belgie, ale už je prověřený i u nás. Sice je dražší, ale vyplatí se. Je úžasně pevný, snese fantastickou zátěž, takže se po něm dá jezdit bez obav i se sněžnou frézou, a vydrží určitě minimálně dalších třicet let. Pokládka byla rychlá. I proto jsme se dostali do předstihu, který zajistilo rovněž prolnutí prací, které se původně měly dělat postupně,“ řekl majitel zhotovitelské firmy Petr Křeček s tím, že teď už bude střešní krytina tak kvalitní, že voda a sníh nebudou mít šanci izolací proniknout jako dosud.

„Stará střecha měla velké nedostatky zejména v místech, kde na sebe navazovaly vodorovné a svislé plochy,“ podotkl šéf stavby. A přihodil několik zajímavých čísel. „Jeden metr čtverečný staré střechy vážil v některých místech až 115 kilogramů, zatímco nová skladba střechy bude až pětkrát lehčí. Čili pětkrát jsme tu střechu pojistili proti přetížení,“ vypočítal Křeček. „Střecha je nyní v souhrnu o 450 tun lehčí. Konstrukci, která ji nese, se tedy významně ulevilo,“ dodal Jakub Plašil. Podle něj se navíc díky mnohem lepším vlastnostem použitých materiálů a modernějších technologií výrazně zvýší kvalita ledu, sníží se spotřeba elektrické energie a plynu a vylepší se akustika uvnitř haly.

Zvýšené náklady v souvislosti s dražšími použitými materiály, ale také například vyšším objemem odpadu z původní střechy (bylo ho stovky tun, které skončily na skládce v Radimi) by podle smlouvy neměly jít z kasy SMSK a tudíž z peněženek daňových poplatníků. „Měl by to hradit zhotovitel stavby,“ podotkl Jakub Plašil.

Podle něj však SMSK jedná s Petrem Křečkem o možnostech kompenzací těch finančních položek, které vznikly z objektivních příčin a které šlo jen těžko ovlivnit. Například právě vyšší skládkovné za odpad. Původně avizovaná cena díla – 21,12 milionu korun - by se tak ještě měla navýšit. „Konečná cena bude určitě vyšší, ale ne nijak dramaticky,“ ujistil Plašil.

Řeči o tom, že jde o lukrativní zakázku, Petr Křeček důrazně vyvrací. A dokonce se jim směje. „Na téhle akci se opravdu nedá zbohatnout. Zpočátku jsem se dokonce bál, abych na tom neprodělal,“ upozornil. Během prací se totiž podle něj objevují vady, s nimiž se nepočítalo a které je nutné opravit mimo plán. „Prakticky denně řeším nějaký průšvih. Během rekonstrukce jsem zestárnul snad o pět let. A když ve spánku sním, tak jedině o zimáku,“ mávnul rukou podnikatel.

Vlezl si na střechu a číhal tam na zloděje

Tvrdí, že během prozatímní dvouměsíční rekonstrukce střechy kolínského zimního stadionu zestárnul o pět let. A když ve spánku sní, tak se mu před očima míhá výhradně lešení, izolační materiály, pískovací stroje a další náčiní. Majiteli zhotovitelské firmy Petru Křečkovi však vrásky na čele a šediny ve kštici nepřidělávají jen šibeniční termíny dokončení díla stanovené smlouvou. Bojuje i se zloději. A aby ochránil své peníze, zbrojí opravdu poctivě.

Z neděle na pondělí neváhal podstoupit doslova čundrácké dobrodružství. Přespal pod širákem. Ve městě. Přímo na opravované střeše haly. Jen tak na karimatce. „Patřičně přioblečen, abych vstřebal rosu,“ prokazuje smysl pro humor. Proč to všechno? „V neděli před polednem nám někdo sebral klíč od stavebního výtahu, kterým jezdíme na střechu. Měli jsme tam složený materiál milionových hodnot. Kdyby se něco ztratilo, znamenalo by to nejen finanční újmu, ale také výrazné prodloužení doby prací, protože dodací lhůty těchto komponentů se pohybují v týdnech,“ podotkl Křeček.

Zloději nakonec nepřišli. A měli štěstí. Uvízli by v pasti. „Lapil bych je do výtahu. Ze střechy bych zajišťovací pákou plošinu v kleci zastavil,“ usmál se podnikatel, který by výtečníkům ještě dal za vyučenou. Býval totiž úspěšným zápasníkem v řecko – římském stylu. „Byl by to příjemný boj na té pohodlné dece,“ zavtipkoval a ukázal na měkkou střešní izolaci.

Další noc už spal doma. Během pondělka najal bezpečnostní agenturu, která by se o vše měla postarat.