Na smrt starého, zhruba osmdesátiletého majitele upozornili sousedé poté, co jej dlouho neviděli vycházet z domu. Na místo se sjela městská i státní policie, případ osiřelých psů řešil i odbor životního prostředí. „Bylo to hrozné. Na dvorku neskutečný nepořádek, zápach, výkaly a poházené psí lebky a kosti,“ popsal jeden z očitých svědků. Všichni psi skončili nakonec v útulku. „Byli obalení exkrementy, zablešení, neodčervení, zapáchající. Ale fyzicky ve vysloveně špatném stavu nebyli. Dá se říct, že byli relativně dobře živení,“ popsala vedoucí Psího domova Alice Kubíčková, která nyní co chvíli zvedá telefon a odmítá přijetí dalších psů, protože už je jednoduše není kam umístit.

Po pár týdnech se narodila štěňata, jedna ze starých fen, zhruba sedmnáctiletá, porodila mrtvé štěně a sama porod nepřežila, i další psí babičce se narodilo mrtvé štěně, sama přežila o vlásek. Pro všechny štěněčí přírůstky se již podařilo najít nový domov, zbývají poslední dvě – Cecilka a Méďa – ale i ti už jsou zamluvení. Z dospělých psů se vydal zatím první.

„Někteří si budou muset ještě chvíli zvykat. Žili ve smečce, množili se mezi sebou a nikdy neviděli nikoho jiného než svého pána. Další byli hrozně vystrašení, z kotce vůbec nevylezli. Třetí skupinka pejsků byla relativně v pohodě od začátku. Teď už se lepší všichni. Mají zdravější kondici, po dobré výživě se jim i zlepšila srst,“ popsala vedoucí útulku ty, kteří čekají na nového hodného pána, aby mimo jiné uvolnili kapacitu útulku pro další chudáčky s vesměs smutnými osudy. Vesměs se jedná o malé křížence, někteří jsou z části huski, ovšem stále malého vzrůstu.