Snaha kolínských opozičních zastupitelů byla marná. Opět se jim nepodařilo zvrátit rozhodnutí silné většiny, kterou má v současném zastupitelstvu ODS. Občanští demokraté společně s koaličními partnery v zádech v pondělí dokončili dílo, v jehož rámci došlo k prodeji pětasedmdesátiprocentního podílu v Technických službách města Kolína (TSMK). Majoritním vlastníkem se stala firma AVE CZ, která byla jasným favoritem už od začátku a spekulovalo se o tom, že prodej byl této společnosti šitý na míru. Radní totiž nevyhlásili veřejnou obchodní soutěž. Případnou korupcí se dokonce zabývá i policie. Zatím však nedospěla ke konkrétním závěrům. Jisté je, že v pondělí byl prodej TSMK schválen šestnácti zastupiteli z přítomných pětadvaceti. Zbývajících pětadvacet TSMK procent zůstává v majetku města Kolína. AVE CZ zaplatí 181 milionů korun. „Jde o solidního partnera, který má Kolínu co nabídnout,“ řekl radní a poslanec Ondřej Plašil.

Podle šéfa klubu zastupitelů ČSSD Karla Molnára je ale znění smlouvy pro město velmi nevýhodné. „Zatímco povinnosti města jsou popsány na pěti stránkách, povinnosti firmy AVE jsou na půlstraně,“ řekl Molnár, kterému vadí i to, že město nemůže kontrakt kdykoliv vypovědět. Zatímco protistrana takový krok podniknout může. Molnárův pozměňovací návrh na doplnění tohoto bodu do prodejní smlouvy však zastupitelé zamítli. „Takhle se zájmy města nehájí,“ pokrčil rameny Molnár, který stále zvažuje podání stížnosti k Evropské komisi pro zvýhodňování vybraných podnikatelských subjektů.
Opozice kritizuje i to, že smlouvu dostali do ruky jen radní. Doručila jim ji městská policie. A zbytku zastupitelů nikoliv. „Navíc byl porušen jednací řád, protože materiály by měly být doručeny zastupitelům nejpozději deset dní před hlasováním. A teď byly k dispozici v pátek. Na prostudování byl jen víkend,“ podotkl Molnár s tím, že kdyby nevyvinul aktivitu a v pátek si pro smlouvu nedošel, nedostal by ji zřejmě ani on.

Molnárův stranický kolega Pavel Lebeda trval na odložení schvalování prodeje právě kvůli tomu, že dokument neviděl. „Dosud jsem neměl možnost nahlédnout do prodejní smlouvy. Považuji proto za nezodpovědné hlasovat,“ zdůvodnil svůj návrh Lebeda. Opět ale byl přehlasován.

Opozice si už v minulosti stěžovala na to, že důležité dokumenty se jí do ruky dostávají pozdě. To potvrdila i radní Jiřina Veselá (SZ). Místostarosta Roman Pekárek (ODS) uznal, že tentokrát čas na prostudování prodejní smlouvy nebyl optimální. „Ale smlouva k dispozici byla a kdo chtěl, mohl si ji přes víkend přečíst,“ řekl Pekárek.

Historii kauzy čtěte ZDE.