Náš Deník všech devět členů Rady města oslovil a vyzval je k zodpovězení pěti důležitých otázek. Dostali jsme však jen třetinu odpovědí – od bratrů Ondřeje a Jakuba Plašilových a od Karla Sovy.

Jiřina Veselá ze Strany zelených je na dovolené, je tedy omluvena. Ostatní v čele se starostou Jiřím Buřiče a místostarostů Romana Pekárka a Pavla Hoffmanna se skryli za společné radniční prohlášení, které radnice slíbila vydat ještě v úterý 28. srpna. Prozatím jsme však žádný dokument s vysvětlením postupu radnice neobdrželi. Jakmile na naši adresu přijde, zveřejníme jej.

Sova: výběr firem jsem se dozvěděl v den hlasování

Jak jsme již informovali (více informací zde: kolinsky.denik.cz/zpravy_region/region_tsmk20070827.html), chystaná privatizace tří čtvrtin Technických služeb města Kolína (TSMK) je obestřena rouškou podezřelých praktik.

Kolínští radní totiž z okruhu kandidátů na koupi majoritního podílu lukrativní společnosti, za kterou očekávají více než 120 milionů korun, dopředu vyřadili silné a na trhu zavedené firmy. Jde o akciovou společnost Marius Pedersen a A.S.A. Česká republika.

Starosta Jiří Buřič vše zdůvodnil tím, že se rada města rozhodla vypsat neveřejnou obchodní soutěž dle platných zákonných norem. Nedá tedy šanci širokému spektru zájemců na celém trhu, ale jen předem vybraným firmám. Vše museli schválit a odhlasovat radní.

To je ale postup obvyklý v případech, kdy radnici například tlačí čas a potřebuje získat partnera co nejdříve.

Postup radních označili jako velmi podivný a podezřelý i členové nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Vyšlo totiž zároveň najevo, že radnice oslovila jen čtyři zájemce a někteří z nich o koupi TSMK ani neuvažovali.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že by měl vyhrát dopředu stanovený favorit. Tím má být podle některých hlasů společnost AVE, dopadové hospodářství s. r. o. Praha, která provozuje například skládku v Čáslavi.

I vzhledem k těmto okolnostem jsme se rozhodli oslovit všech devět kolínských radních, aby svůj postup při volbě čtyř kandidátů na privatizaci TSMK vysvětlili. Jen tři z nich odpověděli.

Jiní, starosta Jiří Buřič (ODS), místostarostové Roman Pekárek (ODS) a Pavel Hoffmann (SNK–ED) a jejich kolegové Eva Matějková (ODS) a Václav Navrátil (SNK–ED) nás odkázali na tiskové prohlášení, které radnice hodlá co nejdříve vydat. Omluvila se nám Jiřina Veselá (SZ), která je tento týden v zahraničí na dovolené.

Z odpovědí těch, kteří se rozhodli promluvit sami za sebe, je patrné, že radní nedokáží příliš přesvědčivě vysvětlit, proč obě firmy vyřadili a nedali jim šanci do konkurenčního boje zasáhnout. Poslanec Ondřej Plašil se například odkazuje na velmi nízkou nabídku společnosti A.S.A. z minulosti. „Nabídli nám pouze 13 milionů korun,“ řekl.

Přitom už ale nevysvětluje, proč firma má nyní pykat za starou nabídku. Radní totiž nemohou vědět, na kolik by si A.S.A. cenila technické služby dnes. A tedy ani to, jestli by A.S.A. nyní nepřinesla do městské kasy třeba o desítky milionů více než konkurenti.

Bez zajímavosti není ani tvrzení Karla Sovy (KDU–ČSL), někdejšího místostarosty Zdeňky Majerové. „Výběr firem jsem se dozvěděl v den, kdy se hlasovalo,“ uvedl v jedné z odpovědí.

Na co jsme se ptali:

1. Proč město nevyhlásilo veřejnou obchodní soutěž, ale samo bude oslovovat vybrané firmy?
2. Jak jste hlasoval/a, když se rozhodovalo o tom, že radnice neosloví v rámci privatizace TSMK firmy Marius Pedersen a.s. a A.S.A. ČR?
3. Na základě jakých podkladů a informací jste hlasoval/a?
4. Jak vysvětlíte, že město neosloví firmu, která se o privatizaci TSMK zajímá už tři roky?
5. Jak vysvětlíte, že město osloví firmy, které se o privatizaci vůbec neucházely a ani o ní nevěděly?

Ondřej Plašil (ODS)

1. Zvolený postup je jednoznačně v souladu se zákonem. My už máme zkušenosti s privatizací. Máme opravdu dokonalé informace. Třeba firma A.S.A. dala před dvěma lety nabídku 13 milionů korun. My však očekáváme mnohonásobně vyšší nabídky. Právě A.S.A. se v tomhle vůbec nechová korektně. My proto záměrně nechceme oslovovat firmy, které už budou mít problémy s antimonopolním úřadem, protože mají na českém trhu dominantní postavení. To jsou pak firmy, které když k tomu pustíte, tak si pak dělají svévolně ceny, což by „odskákali“ jen občané Kolína. My to máme dokonale zmapované a jediným naším cílem je profit pro město Kolín a zisk opravdu seriózního partnera, který se nebude hojit na občanech města Kolína, ale bere to dlouhodobě a bude si vážit toho, že tady působí. Náš postup je schválený zastupitelstvem, radou a všechno je to dávno avizované v rozpočtu. Chováme se tedy naprosto transparentně a korektně. Prostě nemohou uspět všichni a musí se umět prohrávat.

2. To je moje věc, to nebudu komentovat.

3. Máme dokonale zmapovaný český trh. Je to konzultováno s antimonopolním úřadem a také s primátory měst, které mají tuto zkušenost. Proto jsem přesvědčen, že jsme udělali dobře. Dominantní firmy daly městu hanebnou a ponižující nabídku, kterou by odskákali občané Kolína.

4. To je naše právo.

5. To není pravda. Oslovili jsme firmy, které aktuálně dělají projekty. Sami očekáváme, jaké budou nabídky. Ale opakuji, že nabídka, která přišla před dvěma lety od firmy A.S.A., byla ponižující. Její chování nás jen utvrzuje v tom, že se tyto na trhu dominantní firmy chovají arogantně.

Karel Sova (KDU–ČSL)

1. Jedná se zkrátka o rozhodnutí rady.

2. Mohu říct, že jsem hlasoval střídavě. Jednou jsem hlasoval pro a jednou proti. Nebudu to více specifikovat.

3. Úvodní informace jsme dostali od pana starosty. Pak přišla další informace, která mě trošku zmátla a ovlivnila mé hlasování. Opět nebudu víc upřesňovat.

4. To nevím, protože výběr firem jsem se dozvěděl v den, kdy se hlasovalo. Jedná se o čtyři největší firmy tady v okolí, takže jsem s tím problém neměl.

5. Pro tyto firmy jsem nehlasoval. Nepovažoval jsem za vhodné, aby se o to ucházely. Víc k tomu nemohu říct.

Jakub Plašil (ODS)

1. Zkrátka se zvolil tento postup, nemám k tomu víc co říct.

2. Hlasoval jsem podle svého nejlepšího svědomí. Jak, to si nechám pro sebe.

3. V podstatě jsme měli k dispozici připravené materiály a touto věcí jsme se zabývali dlouhodobě, takže informací jsme měli dost. Nebyl s tím problém.

4. To slyším poprvé od vás. Je to zvolenou taktikou, víc k tomu nemohu říct.

5. Já této informaci příliš nevěřím. Myslím si, že o privatizaci velmi dobře věděly.