Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DISKUZE: Město Kolín ochotně prodává lukrativní půdu jediné rodině

Kolín - Investor, který v Kolíně skupuje od města lukrativní pozemky, si nemůže vynachválit spolupráci s vedením města

3.10.2008 19
SDÍLEJ:

Bývalá HeladaFoto: Deník/Michal Bílek

Pozemky na Spálence, u hypermarketu Tesco a OBI, v Jaselské ulici u haly Bios, v Třídvorské ulici, kde stála bývalá Helada nebo lesík u Lučebních závodů. To je jen výčet některých velice lukrativních pozemků, které vedení města Kolín prodalo jednomu zájemci - Jaroslavu Třešňákovi. Nejedná se přitom o malé plochy. V celkovém součtu jde o desetitisíce metrů čtverečních velice lukrativních pozemků. Trnem v oku mnoha kolínských obyvatel ale i zastupitelů jsou mimo jiné pozemky Na Spálence, kde se v současnosti staví desítky rodinných domů.

Tehdejší opoziční zastupitelé byli proti prodeji, leč marně. Jeden z nich na jednání vzpomíná takto. „Za prvé tam podle mého názoru byla nízká cena. Za druhé se to zdůvodňovalo tím, že kupec bude muset vytvořit jakousi protipovodňovou bariéru. Moc jsem tomu nevěřil. Fungující bariéra by musela být prakticky několik kilometrů dlouhá a taková stavba by se následně ani investorovi vyplatit nemohla. Na zastupitelstvu se to tehdy prosazovalo jednoznačným směrem. Podivné bylo i to, že manželé Třešňákovi zainvestovali do pozemku u Tesca a město jim na základě jejich požadavku, který se opíral o jejich finanční spoluúčast, ještě vracelo peníze. Prosazovaly se účelové slevy. Jednoduše se mi tento styl obchodování tehdejšího vedení radnice nelíbil. Na zastupitelstvu se tehdy nikdo neobtěžoval vysvětlit, jak to celé bude vlastně zpracované. Nedá se jednoduše přijít k zastupitelstvu a argumentovat tím, že je někdo zjednodušeně řečeno dobrý investor, a proto to prodáme jemu,“ popsal našemu Deníku jeden z bývalých zastupitelů, který ale v současnosti už nestojí o „popularitu“.

Ještě připomněl, že tehdy se jednalo o „hektickou“ dobu, kdy starostoval Miroslav Kaisler, ale rozhodující slovo měl tehdejší místostarosta Jiří Buřič. „Byl v uvozovkách hrozně pracovitý a my se scházeli týden co týden. Zasedání byla do večera a nebylo výjimkou ani to, že se projednávaly věci i další den. Člověk byl tehdy tak zahlcen informacemi, že pomalu ani neměl čas prozkoumat všechna fakta u jednotlivých věcí,“ dodal.

Proti prodeji pozemků Na Spálence byl tehdy i Petr Volšanský. „Byl jsem vysloveně proti. Nešlo snad ani o cenu, ale o to, že pozemky byly určeny pro sportovní vyžití mládeže. Nám se dostaly do rukou informace, že manželé Třešňákovi měli dopředu dohodnuté s Hypernovou, že na místě postaví supermarket. Šlo o to, že účelově se kvůli tomu musel měnit územní plán,“ popsal.

Měla stát Na Spálence Hypernova?
Podle našich informací se dokonce ještě před samotným prodejem zajímalo vedení Hypernovy o situaci ke stavbě na kolínské hygieně. Místo hypermarketu ale nakonec na místě vyrůstají desítky rodinných domků.

Jaká jsou tedy konečná fakta prodeje z oficiálního zápisu jednání zastupitelstva? Vzhledem k tomu, že část ploch Na Spálence leží v záplavovém území, prodalo je město manželům Třešňákům za sníženou cenu 150 korun za čtvereční metr. Jedná se zhruba o patnáct tisíc metrů, takže celková platba, která do městské kasy přibyla, činí zhruba 2,3 milionu korun.

Opozičnímu zastupiteli Václavu Navrátilovi se suma za metr zdála být dost nízká. „Zdá se mi nevýhodná pro město,“ řekl a navrhl ji tehdy zvýšit o sto korun za metr. Jeho návrh ale zastupitelé smetli ze stolu. „Část pozemků je záplavovou oblastí, ale lze tam za určitých podmínek stavět byty. Těmi podmínkami může být například ochranný val, se kterým souvisí další náklady investora, což radní také vzali v úvahu,“ odůvodnil nižší cenu starosta Jiří Buřič s tím, že se navíc nenašel žádný jiný zájemce. „Záměr byl zveřejněn, nikdo jiný se neozval. Je třeba také vzít v úvahu, že Třešňákovi už mají dalších pět pozemků v okolí,“ dodal.

Cenu snížilo riziko, které prý neexistuje
Podle současného místostarosty Romana Pekárka je pozemek Na Spálence v záplavovém území a každý stavebník je povinen dodržet určité parametry dané stavebním úřadem. „To znamená průtočné ploty, podezdívky, zvýšené přízemí a tak dále,“ vysvětlil. Konkrétní podmínky stanovuje Povodí Labe. A proč byla tak nízká cena za metr čtvereční? „Zhodnoceno tam bylo právě to riziko,“ uvedl Jiří Krumich.

Starosta Jiří Buřič dodává, že ten, kdo investuje, se s tím musí vypořádat, proto cena nebyla vytahovaná příliš vysoko. „Investor tam zvažoval dělat jakousi hráz, ale pak to zřejmě nebylo nutné,“ ukončil s tím, že pokud budou domky zkolaudované, znamená to, že jsou dodržené všechny požadavky.
A za jakou cenu se nyní prodávají stavební parcely Na Spálence? Cena o mnoho přesahuje jeden tisíc korun za metr čtvereční. Tedy slušný byznys.

Změnou prošel i lesopark Borky
Kvůli přivedení inženýrských sítí ke stavebním parcelám se navíc rozkopal i lesopark Borky a o dání do původního stavu, jak stavební firma slíbila, si mohou občané Kolína nechat jen zdát.

Mezi pozemky, které vedení města bez mrknutí oka prodalo manželům Třešňákovým, patří i pozemek v Jaselské ulici u haly Bios. Původně se právě s tímto pozemkem počítalo pro stavbu víceúčelové haly. Ta se však zřejmě na sto procent bude stavět k nevoli místních obyvatel v Seifertově ulici.
Další je pozemek u bývalé Helady na Třídvorské ulici (staví se tam bytové domy). Podivný byl i prodej městských pozemků, kde nyní stojí OBI a Tesco a jejich následný odkup města opět od firmy Jaroslava Třešňáka.

Lesík u bývalých Lučebních závodů
V současnosti hýbe kolínským zastupitelstvem les u Lučebních závodů. Zelený porost mezi bývalou fabrikou a obytnými domy u bývalých kasáren má do budoucna odzvoněno. Změnou územního plánu se z „lesa“ změní na „výrobně obslužnou zónu“.

„Jsme proti. Les vždy chránil Kolín před Lučebními závody,“ apeloval na kolegy zastupitele Martin Škorpík. A v rámci politického rozložení sil v zastupitelstvu i nebývale úspěšně. Jeho návrh vyřadit tento bod ze změn č. 3 územního plánu nebyl při prvním hlasování ani přijat, ale ani odmítnut. Po dohadovacím řízení šlo ovšem už opět vše jako po drátkách. Škorpíkův návrh byl zamítnut a nad lesem udělán kříž. „Historicky zde les nebyl,“ připomněl starosta Jiří Buřič. A majitelé zmiňovaného pozemku? Město jej prodalo manželům Třešňákovým.

Jaroslav Třešňák: měl jsem možnost výhodně investovat
A co na své investiční záměry v Kolíně říká sám Jaroslav Třešňák? „Pozemků jsem v Kolíně koupil několik, např. pod OBI a Tescem. Mezi prvními byla bývalá kasárna. V současné době stavím na Třídvorské ulici obytné domy. Tři už stojí a mám u všech bytů zájemce, chystám realizovat ještě další dva. Ale v Kolíně žádné osobní vazby nemám, ocitnul jsem se tam zcela náhodně. Před několika roky jsem si přečetl inzerát, ve kterém město prodávalo pozemek, a protože to bylo výhodné, tak jsem to koupil. A pak už jen pokračoval dál. Podnikám po celé republice, ve firmě mám oddělení, které tipuje výhodné lokality. V Kolíně je dobrá spolupráce. Město neklade překážky v podnikání. Pokud splním stanovené podmínky, můžu stavět. V jiných místech kolikrát narazím na obstrukce a snahu dodatečně podmínky měnit, to tady ne,“ vyjádřil spokojenost teplický podnikatel.

Zdeněk Holeček, Dana Zářecká

Myslíte si, že vedení kolínské radnice obchoduje se "svými" pozemky co nejvýhodněji pro získání finačních prostředků do městské kasy? Své názory můžete napsat do diskuze pod článkem.

Autor: Zdeněk Holeček

Místo události:
3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení