Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO, AKTUALIZOVÁNO: Expolicista, který prostřelil hlavu prchajícímu Romovi, stojí před soudem

Kolín - Před kolínským soudem stanul mladý bývalý policista, který vloni v únoru v Cerhenicích použil služební zbraň při zatýkání. Utíkajícímu Romovi přitom prostřelil hlavu a téměř jej připravil o zrak.

8.1.2009
SDÍLEJ:

Policista, který postřelil recidivistu, stojí před soudem.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Od toho nešťastného zásahu uplynul už téměř rok. Ale třiadvacetiletý dnes již bývalý policista obvodního oddělení v Pečkách Ondřej Ventura na něj nemůže zapomenout. Když se vloni v únoru snažil v Cerhenicích zatknout prchajícího mladého Roma Pavla Dunku, který byl obviněn ze závažných trestných činů a vyhýbal se soudům, vypálil po něm ze své služební pistole a prostřelil mu hlavu.

Dunka sice přežil, ale téměř oslepl. Aktérům toho zimního podvečera nyní vzpomínky zesílily. Kauzu začal řešit kolínský soud. Ventura sedí na lavici obžalovaných a za zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví mu hrozí pořádně tvrdý trest. Desetileté vězení.

Soudce Miroslav Vobořil čtvrteční hlavní líčení odročil na březen. Obžaloba i obhajoba totiž navrhly předvolat další svědky a prostřednictvím jejich výpovědí doplnit dokazování. „Některé svědky skutečně ještě předvoláme,“ uvedl Vobořil.

U soudu už však během středy a čtvrtka vypovídali ti nejdůležitější. Ondřej Ventura a jeho kolegyně Hana Brancuzská, která s ním v tu dobu sloužila v dvoučlenné hlídce, poškozený Pavel Dunka, očití svědci a také dva klíčoví soudní znalci. A výsledek? Zatím nejednoznačný.

Ventura tvrdí, že pálil utíkajícímu Dunkovi po nohách. Expert na policejní zásahy Zdeněk Náchodský mu však vytýká zbrklost a zpackané zahájení zatýkací policejní akce. „Špatně vše zahájil a to mělo neblahý vliv na vývoj celé události,“ řekl Zdeněk Náchodský.

Bývalí policejní kolegové Ventura i Brancuzská jeli 19. února 2008 do Cerhenic prověřit vloupání do domu. Na ulici však náhodně uviděli Pavla Dunku, o kterém věděli, že je na něj vydán příkaz k zatčení. Rozhodli se proto zasáhnout, zastavili automobil a Ventura Dunku oslovil. Jenže Dunka, narkoman závislý na heroinu a pro policisty z Peček známá firma obviněná mimo jiné z pohlavního zneužití nezletilé dívky, se dal na útěk. Následovaly varovné výstřely, honička po poli a poté v Dunkově bydlišti. A tam Ventura vypálil osudnou ránu. Stál na zahradě a střílel na Dunku, který v danou chvíli utíkal po střeše. Projektil bohužel zasáhl hlavu. „Mířil jsem ale opravdu na nohy,“ hájí se před soudem Ondřej Ventura, který se po střelbě psychicky zhroutil a vloni v září na vlastní žádost od policie odešel.

Znalec Náchodský u soudu sice řekl, že šlo o zatýkání nebezpečného člověka, odmítl však respektovat hrdinství mladého policisty, který se do akce vydal bez zajištění. „Třeba bez vysílačky a bez posil. Šlo o jakýsi lov bez racionálního uvažování. Já bych se na jeho místě vrátil na služebnu, přiznal bych, že mi utekl a se svým nadřízeným bych připravil nový zásah,“ řekl Náchodský.

Zároveň ale připustil, že jde i o závažné chyby v systému školení policistů. „Mladí policisté nejsou cvičení na podobné zásahy. A také na střelbu přímo v akci. Znám mnoho případů, kdy policisté, kteří použili zbraň, museli následně vyhledat pomoc psychologa. Je to pro ně velmi zátěžová situace, musí umět se s ní vyrovnat. A to je velmi těžké,“ upozornil Zdeněk Náchodský.

Poškozený Rom Pavel Dunka měl obrovské štěstí, že vůbec přežil. Ovšem následky si ponese celý život. Na jedno oko oslepl úplně, na druhé vidí s velkými obtížemi.

„Jde o velmi vážné poranění. Kulka pronikla do hlavy v oblasti pravého spánku a vyletěla na levé straně. Přitom zlomila horní čelist, lícní kost, poškodila oční nerv pravého oka a kompletně celé levé oko. Levá oční bulva byla vytržena z očnice,“ vypověděl docent Přemysl Klír, soudní znalec z oboru lékařství.

I proto Dunka požaduje vysoké odškodné v řádech statisíců korun. U soudu však nezapřel svou náturu neurvalce. Na hlavě si v soudní síni ponechal čepici, ruce měl převážně strčené v kapsách kalhot a na otázky soudce odpovídal podrážděně. „Vždyť to všechno znáte, máte to ve spisu. Jak by vám bylo, kdyby vás střelili do hlavy. Jak to přesně bylo na střeše, nemůžu říct, když jsem byl mrtvej,“ reagoval například. Nevhodné jednání se přitom snažila korigovat jeho matka. Mnohdy marně.

Policista jednal zbrkle, tvrdí znalec

U kolínského soudu si v cerhenické kauze prostřelené hlavy služební policejní pistolí tvrdě stál za svým. A když už se zdálo, že maličko poleví ze svého jednoznačného názoru a stočí ho jinam, bleskově přehodil výhybku zpět na původní kolej. Doktor práv Zdeněk Náchodský, znalec z oboru kriminalistiky a expert na služební zákroky a na sebeobranu, je přesvědčen o tom, že nezkušený bývalý pečecký policista Ondřej Ventura střílel na prchajícího Pavla Dunku zbytečně. A riskoval při zákroku nejen zdraví a život muže, kterého měl zadržet, ale také život svůj.

„Zahrál si na akčního hrdinu. Podnikl lov. Ale nemělo to opodstatnění. Vždyť v jedné fázi zásahu šel sám bez zajištění do domu, kde poškozený bydlel. A v domě bydlí spousta Romů. Mohlo se klidně stát, že by čelil ostré protipolicejní náladě, velmi nepřátelské atmosféře. A početní přesile. Sám se ohrožoval. Bylo to od něj netaktické,“ řekl Náchodský, jenž je nyní sice v penzi, ale má bohaté zkušenosti. V minulosti čtvrt století učil na školách policisty, jak zvládnout sebeobranu a jak zasahovat proti zločincům.

Podle Náchodského Ventura, policista s tříletou praxí, i jeho kolegyně Hana Brancuzská (tehdy u policie byla sedm let) pochybili už na začátku zákroku, kdy chtěli Dunku zatknout. „Obžalovaný se zbytečně zdržoval oslovením poškozeného a vyptáváním na totožnost. Vždyť ho osobně znal. Měl rovnou vyskočit z auta a pomocí donucovacích prostředků jej zajistit. Na místě by bylo například použití pout,“ řekl Zdeněk Náchodský.

A rovněž naznačil, že podobného úkolu, tedy zatknout nebezpečného muže podezřelého ze závažné trestné činnosti, by se měli zhostit minimálně tři policisté. „A spíše v civilu, aby nevzbudili takovou pozornost,“ dodal expert.

U soudu však mluvil spíše v obecné rovině. I proto se Ondřej Ventura proti jeho slovům snažil hájit. A připomněl, že nešlo o cílený zátah na konkrétní osobu. Pavla Dunku potkali náhodně při plnění jiných služebních povinností. „O tom, že na poškozeného byl vydán zatykač, jsme se dozvěděli ráno na poradě od velitele obvodního oddělení,“ upřesnil Ondřej Ventura.

I přesto mu ale Zdeněk Náchodský vytknul použití zbraně. „To je ta nejkrajnější varianta,“ připomněl odborník. Připustil, že bylo možné vypálit varovné výstřely do vzduchu a utíkajícího muže zastrašit. A to také Ventura udělal. Ovšem bez úspěchu. Náchodský však i v tomto případě zdůraznil, že by pistoli ve Venturově situaci nepoužil.

„Ve chvíli, kdy se rozhodl střílet na člověka, byť chtěl mířit na nohy, neměl žádnou jistotu, že se trefí tam, kam chce. Pálil z podhledu na střechu. To pak můžete mířit na nohy, ale zároveň lze zasáhnout kamkoliv do celého těla. A to se také bohužel stalo. Rána šla do hlavy. Podle mého názoru se projevila i ohromná psychická zátěž zasahujícího policisty. Při prvním neúspěchu se dostává pod takový psychický tlak, že se pokusí splnit úkol za každou cenu a neuvažuje racionálně. Setkávám se s tím pravidelně při psaní posudků,“ řekl Náchodský.

Ve své řeči se ale také opřel do celého systému proškolování nových policistů. „Mladí policisté nejsou připravováni tak, jak by měli být. Chybí jim zkušení kolegové ve středních letech. Nováčkům pak nemá v terénu kdo poradit. Po použití zbraně několik policistů muselo vyhledat pomoc psychologa. Není to jejich vina, je to vina systému,“ řekl.

Policisté navíc podle Náchodského nejsou dostatečně cvičení na použití zbraně ve službě. „Například střelba po fyzické zátěži, jakou je běh za pachatelem. Ze své praxe znám i případy, kdy se nepovede palba z auta na zadní pneumatiky pronásledovaného vozu. Jsou z toho pak velké problémy,“ podotkl s tím, že šlo jednoznačně o zákrok, který se nepovedl. „Zadržení pachatele bylo draze vykoupeno jeho zdravím,“ uzavřel svou výpověď Zdeněk Náchodský.

Celou historii kauzy najdete vpravo od tohoto článku v rubrice "Související články". Vpravo od článku rovněž můžete hlasovat v anketě, jak si myslíte, že by měl soud rozhodnout. A pod článkem se můžete zapojit do diskuze.

Autor: Petr Koděra

Soud by podle vás měl:

expolicistu osvobodit

86 %

poslat expolicistu do vězení

6 %

udělit expolicistovi podmíněný trest

5 %

uznat expolicistu vinným, ale nepotrestat ho

3 %

Hlasovalo: 173

Anketa byla ukončena

Místo události:
8.1.2009
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení