close zoom_in

Stovky lidí proudily při středečním Dnu otevřených dveří na prohlídku nově vybudovaného objektu centrálních operačních sálů v centru areálu kolínské nemocnice.

„Přišel jsem se podívat, do čeho půjdu,“ smál se Kolíňák Josef Vokoun. Ještě letos se totiž chystá na operaci kolene, na němž měl pracovní úraz. „Tehdy nebyl čas si moc vybírat nebo zkoumat komfort. Brali mě ze země rovnou na sál,“ popsal nepříjemné události, po nichž akutně skončil v nemocnici v Pelhřimově.

Druhá, plánovaná operace už se uskuteční v jeho kolínském bydlišti. „Sály jsou obrovským přínosem. Jsem rád, že se tu něco takového postavilo. Je to moderní, špičkově vybavené zdravotnické pracoviště,“ popsal své pocity po prohlídce nových prostor a poukázal například na zařízení pro překládání pacientů z lůžka na operační stůl.

Kromě návštěvy očního oddělení to pro Josefa Vokouna bude první hospitalizace v kolínské nemocnici, která nový objekt vybudovala nákladem 404 milionů korun za přispění státního rozpočtu a kraje. Svůj osmdesátimilionový podíl na financování platila nemocnice z výtěžku privatizace části podniku.

„Byla jsem tu před pár lety na operaci, tak jsme se s manželem přišli podívat, jak se to tu změnilo. Jedním slovem k nepoznání. To se asi s původními sály nedá absolutně srovnat,“ nechala se slyšel Alžběta Radilová, kterou zaujala supermoderně vybavená jednotka intenzívní péče. „Takhle se na to člověku hezky dívá, když tu neleží on ani nikdo z jeho blízkých,“ smála se a pochválila způsob vybavení budovy.

„Recepce na chodbách jsou jako v hotelu. To je dobře, protože i prostředí na pacienta hodně působí. Já osobně nemám ráda ty studené nemocniční prostory v některých nemocnicích. Toto prostředí je takové teplé, příjemnější,“ dodala.

Čtyřpodlažní budova centrálních operačních sálů je umístěna uprostřed areálu kolínské nemocnice a tvoří jeho dominantu. Je propojena prosklenými nadzemními krčky s pavilony interny a chirurgie. Vzniká tak ucelený komplex nemocničních budov, který podstatně zvyšuje pohodlí pro zdravotníky, tak hlavně pro pacienty, kteří již nemusí být převáženi přes otevřené prostory nemocničního areálu. V nové budově je celkem pět sálů, které budou využívat všechny operační obory, tedy chirurgie, gynekologie, ortopedie, urologie, dětská chirurgie a další