V úterý, nejpozději ve středu hodlá zastupitel Jiří Pěkný (ČSSD) oficiálně podat trestní oznámení na všechny své kolegy, kteří v pátek v podvečer hlasovali pro prodej podílu v Technických službách města Kolína (TSMK) společnosti AVE CZ.
Důvod? Podle Jiřího Pěkného se jednak zmíněná část TSMK prodává za směšnou částku, jednak po privatizaci zaplatí město za stejné služby o miliony korun víc. Nemluvě o tom, že celý prodej o začátku provázejí spekulace o tom, že šlo o výborný obchod předem připravený pro vybraného favorita. Radnice nevyhlásila veřejnou soutěž, ale sama si vybrala podniky, které poptá. Od začátku se jako o jasném favoritovi mluví právě o AVE CZ.
„Podání trestního oznámení bude ještě předcházet schůzka s právníkem. Chceme oznámení precizovat, aby nebylo pouze obecné. Pak jej podám, ovšem nikoli v Kolíně, ale nejspíš v Praze,“ předeslal Jiří Pěkný.
„Je to svobodné rozhodnutí pana Pěkného a jeho právo se podle tohoto rozhodnutí chovat,“ komentoval starosta Jiří Buřič (ODS), který je jedním z 16 zastupitelů, kteří pro prodej podílu v TSMK v pátek hlasovali, atudíž také jeden z těch, kterým hrozí policejní vyšetřování. „V žádném případě se vyšetřování policie neobávám. Kroky, které kolínské zastupitelstvo udělalo, byly zcela standardní a správné. Nepříjemné je to snad jen v tom, že člověk bude muset někam docházet,“ nechal se slyšet zastupitel Přemysl Váňa (ODS). „Jinak je to samozřejmě věc pana Pěkného, který se patrně domnívá, že zde někdo chtěl udělat něco ve zlém úmyslu. Není tomu ale tak. Nejlepším hospodářem bude soukromá firma a kvalitu už si ohlídáme. Navíc takové krásné peníze z prodeje půjdou do městské kasy,“ dodal.
Eva Matějková (ODS) je přesvědčená, že zastupitelstvo rozhodlo správně a že je vše v pořádku. „Několikrát jsem o tom byla ujištěná i právní kanceláří,“ dodala s tím, že pokud Jiří Pěkný trestní oznámení podá, bude se samozřejmě bránit.
Spolu s ODS hlasovali zastupitelé za SNK-ED a Nezávislí. Proti šli ČSSD, KSČM a Zelení. Jediný zástupce KDU-ČSL se zdržel hlasování. Rozhodovalo 25 z celkového počtu 27 zastupitelů.