Prvním krokem nově zvoleného hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha se v pondělí stalo odvolání předsedů představenstev pětice krajských nemocnic, tedy nemocnic v Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Příbrami a Benešově. ČSSD by je ráda přeměnila z akciových společností, byť stoprocentně vlastněných krajem, v neziskové nemocnice.

V úterý došlo k jejich faktickému odvolání, kdy nově zvolené představenstvo rozhodlo o odebrání kompetencí současným ředitelům nemocnic a řízením pověřilo MUDr. Petra Chudomela.

Podle Ratha musejí být krajské nemocnice očištěné od exponentů ODS, kteří byli za zpolitizovaných okolností dosazeni do jejich čela. „Jsou tam europoslanec Cabrnoch a jeho bratr, exministr Rubáš, vBenešově Miroslav Petrík svazbou na náměstkyni ministra Julínka Markétu Hellerovou,“ uvedl nový hejtman příklady lidí, kteří by podle jeho mínění určitě nebyli nápomocni naplňování záměrů ČSSD.

Rath také chce změnit zástupce Středočeského kraje v Bruselu. Na to, že chystá velké personální změny, upozorňují jeho oponenti už několik týdnů.

Komentář odvolaných a stanovisko nového hejtmana přineseme v průběhu odpoledne.