Oblastní nemocnice vKolíně vúterý odpoledne otevřela nové centrální operační sály (COS). Význam události, kterou ředitel Luděk Rubáš nazval splněním lékařského snu o nemocnici 21. století, podtrhli svou účastí vysocí politikové. Pásku stříhal například premiér Mirek Topolánek nebo středočeský hejtman Petr Bendl. Ten ostatně před necelými dvěma lety (27. října 2005) klepal na základní kámen. Po necelých dvou letech nyní nové špičkové pracoviště připraveno začít sloužit zdraví pacientů. Moderní objekt je vybaven nejlepší diagnostickou i léčebnou, ale především operační technologií.

Čtyřpodlažní budova COS je umístěna vcentru nemocničního areálu a prosklenými nadzemními krčky je spojena spavilony interny a chirurgie.

Vpodzemním podlaží budovy je umístěna moderně vybavená centrální sterilizace, první nadzemním podlaží představuje vstup pro pacienty, kteří přichází například na vyšetření. Je zde vstupní hala srecepcí, prodejnou tisku, občerstvením, ale také ambulantní ortopedicko-traumatologická a chirurgicko-traumatologická část, diagnostická část disponující moderním počítačovým tomografem (CT) či diagnostickým zařízením nukleární magnetická resonance.

Ve druhém nadzemním podlaží je pro pacienty připraveno oddělení resuscitační a intenzivní péče, resuscitační a víceoborová jednotka intenzivní péče chirurgických oborů, ambulance bolesti a anesteziologická ambulance scelkem 15 lůžky. Pokoje jsou jedno až třílůžkové. Lokální i centrální monitorace vitálních funkcí pacientů je tu zajištěna zcela novým systémem. Lůžka jsou elektricky polohovatelná spočítačem řízenou aktivní matrací. Oddělení je vybaveno novými přístroji kumělé plicní ventilaci. Přímo na lůžku je také možné je vpřípadě nutnosti napojit na umělou ledvinu kpřeklenutí kritické fáze onemocnění. Rovněž na lůžku lze provádět i základní rentgenologické vyšetření a snímkování.

Ve třetím nadzemním podlaží se nachází pět centrálních operačních sálů vybavených technologií na špičkové evropské úrovni. Sály disponují kvalitními motoricky polohovatelnými operačními stoly, novými anesteziologickými přístroji, novou laparoskopickou věží, velkoplošnými plazmovými displeji pro projekci rentgenových snímků a další obrazové dokumentace pacientů. Vněkterých sálech může být použita i moderní laserová operační technika. Sály bude využívat oddělení chirurgie, ortopedie, gynekologie, urologie, dětské chirurgie a další operační obory.

Poslední patro zabírá technické zázemí budovy, strojovna vzduchotechniky a výtahů.

Celkové náklady na výstavbu COS a jejich vybavení se vyšplhaly na 404 milionů korun. Státní rozpočet se podílel částkou 60 milionů korun. Dalších 80 milionů zaplatila přímo Oblastní nemocnice Kolín zvýnosu privatizace části podniku. Zbývající díl, částku přesahující 263 milionů korun, financuje Středočeský kraj.