Endoskopické centrum Oblastní nemocnice Kolín jako první a zatím jediné pracoviště v republice zahájilo plošný screening bezpříznakové celiakie (alergie na lepek). Provádí se pomocí nejnovějších finských setů Biocard. „Test se provádí z kapky krve získané z drobného vpichu do prstu jako glykemie. Provádí jej sestra přímo v ordinaci a je stejně spolehlivý jako několik týdnů trvající laboratorní testy z krevních odběrů, ovšem v našem případě trvá celá procedura asi pět minut a pacient ihned zná výsledek,“ poslal moderní metodu přednosta endoskopického centra Petr Volšanský s tím, že test je bezplatný, náklady nemocnice hradí ze získaného výzkumného grantu. „Vyšetření nabízíme bez objednání všem pacientům starším pěti let,“ doplnil primář.

Co je celiakie?
Jedná se o autoimunitní onemocnění postihující děti a dospělé po celém světě. Vyvolávající momentem onemocnění je nesnášenlivost lepku, tj. součást obilných zrn (přenice, ječmene, ovsa a žita). Choroba může probíhat s průjmy a hubnutím, ale také zcela nenápadně, bez klinických příznaků nebo současně s jinou chronickou chorobou. Celiakií trpí přibližně dvoustý a dvěstěpadesátý člověk v České republice, takže se rozhodně nejdená o výjimečné onemocnění.

Léčba
Léčba spočívá v dodržování „bezlepkové diety“. Je nutno z potravy zcela a trvale vyřadit potraviny obsahující lepek (i zcela malé množství). Zejména se jedná o mouky, škroby a další výrobky z pšenice, ječmene, žita a ovsa. Jako bezpečné je možno používat náhradní suroviny z rýže, sóji, kukuřice, pohanky, prosa, brambor, amarantu.

Je to nebezpečná choroba?
„Jako u každé jiné choroby se mohou vyskytovat komplikace. V tomto případě se může jednat o rozvoj maligního lymfomu (zhoubný nádor vycházející z bílých krvinek) nebo rakovina tenkého střeva, jícnu a hltanu. Dále se může vyskytovat osteoporoza, neurologická a psychiatrická onemocnění (např. deprese) a další,“ uvedl lékař Filip Neumann.

Týká se to i mě?
Pokud patříte do něktré z rizikových skupin, nechte se otestovat na celiakii
Celiakií trpící příbuzní prvního stupně (rodiče, sourozenci, děti), ale i druhého stupně (prarodiče, strýcové, tety), Duringova herpetiformní dermatitis (kožní onemocnění), metabolická osteopatie, anemie (nedostatek červených krvinek) nejasného původu, IgA deficit (nedostatek protilátek typu IgA), vaskulitidy (Henoch-Schonlein, sekundární vaskulitidy), kolagenní a mikroskopická kolitida, nevysvětlitelný únavový syndrom, syndrom dráždivého střeva rezistentní na terapii, Downův a Turnerův syndrom, ataxie nejasné etiologie, polyneuropatie a myopatie neznámé etiologie, epilepsie s occipitálními kalcifikacemi. Mezi podezřelé symptomy patří opožděný růst dětí, hypoplazie zubní skloviny, nízká hladina železa v séru, recidivující aftózní stomatitis, alopecie (ztráta vlasů), izolované zvýšení ALT a AST, infertilita (neplodnost) a poruchy reprodukce.