Před kolínskou lékárnou na náměstí příliš živo není. Občas se objeví zákazník kupující léky na volný prodej. Paralen, kapky do nosu, vitamíny. Nejčastěji žádané léky těchto dní. Důchodkyně Květoslava Kožená ze Záboří nad Labem je výjimkou. Vtašce si odnáší léky vydané na recept. „Byla jsem vyzvednout pro svoji maminku prášky, které musí pravidelně užívat. Jsem častým zákazníkem lékárny,“ smutně se usmívá a dodává: „Měla jsem autonehodu a mám řadu zdravotních problémů, takže musím denně brát několikery léky.“

Jak to ovlivňuje její rozpočet? „Jedním slovem je to hrůza.“ Avypočítává názvy prášků sjejich doplatkovými cenami a časem, na jak dlouho jí vydrží. Společně počítáme. Dostáváme se kneuvěřitelné částce dvanácti set korun vydaných měsíčně za léky. Pro jistotu znovu kontrolujeme číslo. Nemýlily jsme se. „Jsem moc zvědavá, co scenou udělá novoroční změna a kolik za prášky zaplatím. Zatím jsem byla předzásobená zobdobí před Vánoci,“ vysvětluje důchodkyně. „Musím říct, že vyjít zhruba sšestitisícovým důchodem, není vůbec jednoduché. Když poplatím léky, jídlo, elektriku, topení, tak mi nic nezbyde,“ konstatuje šedesátnice.

Je pochopitelné, že si paní výdaje hlídá a zajímá ji iúčtenka. „Mám je schované izpředchozího období. Teď si na ně budu zvlášť dávat pozor a sledovat započitatelné doplatky na léky a regulační poplatky,“ říká Kožená. Účtenka vjejích rukou skutečně všechny náležitosti obsahuje.

„Na co bych chtěl účtenku?“ podivuje se postarší muž před lékárnou na Zálabí. Kupoval léky ve volném prodeji, kde žádný započitatelný doplatek či poplatek není. „Paragon jsem si vyžádal, protože jsem byl koupit prášky nastydlým kolegům a nepamatoval bych si částky,“ říká Jiří Fejfar. „Překvapilo mě, že jsem platil přes 200korun za kapky do nosu, Stopangin a Paralen,“ dodává.

Jak často jsou účtenky žádané? Lékárnice potvrzuje dojem. „Lidé kupující léky ve volném prodeji je většinou nechtějí, naopak kupující na recept si je žádají.“