Žádný supermarket vJaselské ulici nebude. Tvrdí to zástupci investorské firmy manželů Třešňákových, která plochu vcentru Kolína koupila už před více než pěti lety. Řada Kolíňáků hovoří o tom, že by zde měla stát Hypernova. Bouřlivá diskuse se na toto téma rozpoutala kdysi i na jednání zastupitelstva, kdy proti tomuto záměru vystoupili jak někteří obyvatelé okolních domů, tak ti, kteří jsou členy občanského sdružení Kolín – náš domov. To totiž bojuje za urychlení výstavby obchvatu, protože nadměrná doprava jim ničí životní prostředí. Věří, že po jeho dostavbě se podmínky jejich bydlení zlepší. A místo toho by jim tam měl někdo postavit hypermarket? Proti tomu rázně protestovali a nadále protestují vobavě, že se díky nákupnímu centru do těchto místo opět nahrnou auta.

„Ano, o hypermarketu se uvažovalo, ale je to už několik let stará myšlenka, která je dnes dávno překonaná,“ ujistila pracovnice expanze investiční firmy Miroslava Hájková stím, že investor má přesné a dosti tvrdé podmínky dané třetími změnami územního plánu. „Kolínská hygienická stanice nás informovala, že obyvatelé nejsou o našich záměrech vlokalitě Jaselské ulice příliš informováni a že stále přetrvává původní názor, že zde má stát supermarket. Proto jsme se rozhodli zorganizovat vKolíně schůzku a vše uvést na pravou míru,“ vysvětlila Miroslava Hájková.

Dlužno ale dodat, že mnoho lidí se na čtvrteční prezentaci do Obecního domu nedostavilo. Přišla slabá dvacítka. Informaci otiskla média, sama firma dokonce roznášela po schránkách letáky. Zapracovala však možná averze vůči schránkám plných propagačních letáků, takže lidé roznašeče někde nevybíravě odháněli, jinde zase pustili psa.

Ti, kteří do Obecního domu přišli, měli mimo jiné možnost nahlédnout do studie, představující záměr výstavby vJaselské ulici. Obsahuje byty, dětská hřiště, zeleň, služby typu kadeřnictví, čistírny, pošty, opravny obuvi či veřejných toalet a obchody, jejichž prodejní plocha vsoučtu nepřesáhne 3000 čtverečních metrů. „Dělali jsme průzkum, o kolik bytů by byl zájem. Dopočítali jsme se kčíslu kolem dvou set. VJaselské ulici by jich mělo vyrůst 48,“ upřesnila Miroslava Hájková. „Takové šedivé kostky,“ podotkl při pohledu na domy zobrazené ve studii jeden zpříchozích. „Chtěli jsme udělat atraktivnější, spředsunutými patry, ale nemůžeme, máme striktně dané podmínky, co může vtéto lokalitě stát,“ vysvětlila zástupkyně firmy.

Ktěmto podmínkám patří i to, že se zde nemůže začít stavět dřív, než bude hotový obchvat Kolína. „Není to pro nás žádná radost,“ připustila Miroslava Hájková a vysvětlila, že jen údržba pozemku přijde na několik desítek tisíc korun ročně. Navíc se místo stává cílem mládeže holdující omamným a psychotropním látkám. „Našla jsem tu mraky odpadků, rozsypané střepy i čtyři injekční stříkačky,“ posteskla si zástupkyně firmy Třešňákových.

Není bez zajímavosti, že po zprovoznění obchvatu by se zJaselské ulice měla stát běžná dvouproudová ulice osazená stromy, postranní pruhy by se měly využívat k parkování. Vyloučení nákladní dopravy by se mělo vyřešit zákazem vjezdu pro vozidla nad určitou tonáž.