Potřebujete na poštu, do banky či si chcete dát jenom kávu v některé z kolínských restaurací? Žádný problém. Ale jenom pokud máte v pořádku obě nohy.

V pondělí jsme se vžili do role handicapovaného člověka odkázaného na vozík.

Zaplatit složenku? Na poště sice mají plošinu, ale než se tam dostanete. Musíte s vozíkem překonat frekventovanou silnici u Delvity. Přestože je tam přechod pro chodce, s obavou se rozhlížíme, zaregistruje–li nás řidič i v opačném směru.

V bance na náměstí bychom se obešli. Široký vjezd, žádné schody. U bankomatu ale narážíme. Výška jeho umístění příliš vstřícná pro vozíčkáře není. Zvlášť pokud má dotyčný omezenou pohyblivost rukou.

A kafčo ve společnosti přátel? Restauraci je potřeba dobře vybírat. Podniky v suterénu budov na náměstí vylučte okamžitě. Strmé schody vozíčkář nezvládá. Stejně tak pozor na ty, do kterých vedou dva tři schůdky nad úrovní chodníku. Bohatá nabídka se tak zúží.
Tip pro majitele bezbariérových obchodů a restaurací: viditelné označení na vstupních dveří usnadní lidem s handicapem jejich orientaci, zvlášť nejsou–li v místě bydliště.