Dvě hlavní města dvou sousedících regionů – Nymburk a Kolín, jsou od sebe vzdálena 27 kilometrů. Při průměrné rychlosti 60 km/h to tedy znamená přibližně půlhodinu jízdy.

Přesto trvá cesta mezi oběma městy přímou trasou po silnici kolem Poděbrad přes Oseček, Pňov – Předhradí a Novou Ves i hodinu. Obě města mají totiž jedno společné. Chybí jim obchvat, po kterém jejich obyvatelé volají už mnoho let. Ten nymburský má sice hotovou první etapu, ale ta končí u Poděbradky, takže centru nijak neuleví. „Na druhou etapu čekat nebudu. Auto jsem prodal, stal jsem se chodcem. Je to taky zdravější,“ tvrdí František Jandák. Obchvat Kolína se stále zdržuje na jednáních ohledně pozemků.

Dopravní zácpy a nervózní řidiči jsou v obou městech na denním pořádku. Spěch a adrenalin pak vykoná své.

V mnoha případech následně řidiči na dlouhých rovných úsecích svůj časový rest dohánějí překračováním rychlosti.

Policejní statistiky dopravních nehod mluví za vše. Vždyť jen za poslední půlrok zemřeli na osmatřicítce mezi Nymburkem a Kolínem dva lidé.

V polovině srpna loňského roku zahynul řidič peugeotu u zatáčky před Novou Vsí, začátkem letošního roku zemřela přímo v Nové Vsi mladá žena vinou řidiče kamionu.

„Není divu, vždyť tady všichni jezdí jako blázni. A hlavně v noci. A policisty tu nevidíte,“ povzdechla si jedna z obyvatelek Pňova – Předhradí, která bydlí v domku těsně u zmíněného tahu.

Podle šéfa nymburské dopravní policie Miroslava Soukupa jsou ale právě Pňov a Nová Ves jedny z nejproblematičtějších míst, kde se policejní hlídky objevují nejčastěji. Pňov je velmi dlouhý, řidiči tu jezdí nad povolenou rychlost. „Chodci jsou tam neustále ohroženi jako nehájená divoká zvěř,“ zhodnotil Soukup.

Možná se však blýská na lepší časy. Ředitelství silnic a dálnic připravuje podle policisty projekt čtyřproudé komunikace, podobné rychlostní, a obchvatu Pňova – Předhradí i Osečka. Otázkou je, kdy na něj budou peníze.

Riziková místa na silnici ve směru od Kolína:

close zoom_in KOLÍNSKÝ KRUHOVÝ OBJEZD směrem na Kutnou Horu míval dva pruhy. Nyní je jednoproudý, ale vodorovné dopravní značení je pro řidiče, kteří zde jedou poprvé, velkým oříškem. Není proto výjimkou, že se dostanou do jiného odbočovacího pruhu, než původně chtěli. Při ranních a odpoledních špičkách se zde tvoří velké fronty.

close zoom_in KRUHOVÝ OBJEZD U LIDLU v Kolíně se pouze tváří jako „kruhák“. Většina řidičů jej projíždí rovně, bez blikání. Do měsíce se tu stane kolem deseti nehod, ale naštěstí jde jen o plechy

close zoom_in NOVÁ VES. Neblaze proslulá z poslední doby tragickou událostí, která se stala 10. ledna. Řidič kamionu neubrzdil svou soupravu a doslova smetl téměř přímo na návsi mladou řidičku v protijedoucím voze. Ta na místě zraněním podlehla. Tragédii už jen připomíná pomníček v místě, kde život mladé ženy zbytečně vyhasl navždy.

close zoom_in close zoom_in ZATÁČKA MEZI NOVOU VSÍ A PŇOVEM za přemostěním dráhy je dalším místem, vzdáleným od první tragédie jen necelé dva kilometry, které se stalo svědkem další tragické nehody v loňském roce (snímek vlevo). Zemřel při ní pětatřicetiletý řidič peugeotu. Ve velké rychlosti nezvládl pravotočivou zatáčku. Po převozu do vinohradské nemocnice zemřel. Nešťastnou událost připomíná už jen věneček na stromě (snímek vpravo).

close zoom_in ROVINKA NA OBCHVATU PŘED ODBOČKOU NA CHVALOVICE – místo, kde se mohou řidiči rozhodnout, zda pojedou do centra Nymburka po staré trase a odbočí na Chvalovice a Kovanice, ale pak se vystavují nebezpečí, že je čeká „zasekaný“ Nymburk. Pro ty, kteří lokalitu dobře neznají, je jednodušší a rychlejší pokračovat na obchvatový most a u Poděbradky odbočit na Nymburk. Přijedou do centra města z druhé strany. I na tomto úseku se však před nedávnem stala ošklivě vypadající dopravní nehoda, která ale skončila třemi lehkými zraněními.

close zoom_in NYMBURSKÝ MOST – nejslabší článek nymburských komunikací. Pokud se na něm střetnou dva kamiony, musí se navzájem pouštět, protože se vedle sebe fyzicky nevejdou. Most bývá dohromady se světly na náměstí jedním z hlavních důvodů, proč se v Nymburce tvoří při dopravní špičce velké kolony aut.