Organizátoři, kteří plánovali demonstraci proti pozitivní diskriminaci Romů v naší zemi, zde hodlají odtajnit přesné požadavky, jež měla demonstrace vyžadovat.

Tři mladíci na sebe dokázali upoutat pozornost lidí. A ne proto, že by exhibovali. Stojí si za svým názorem. Usilují o změny v zákonech a požadují narovnání vztahů. Dva z nich, Pavel Vaníček a Martin Sýkora, tu stojí tváří v tvář politickým zástupcům. Ví, co chtějí a zdají se být klidní.

"Na jednání jsme se samozřejmě připravili. Máme zformulovanou výzvu, kterou na konci přečteme a předáme ministru Kocábovi jako podklad pro jednání vlády," prozrazuje Pavel Vaníček, vysokoškolský student.

Ve výzvě jsou zformulované konkrétní požadavky, co by se mělo změnit, aby nedocházelo k pozitivní diskriminaci některých lidí ve společnosti.

Kdyby člověk netušil, o co se hraje, řekl by si pohodové setkání něco málo přes dvacítku lidí. Na tvářích jsou úsměvy, místy očekávání.

"Vždyť se přece chceme domluvit. Na barvě kůže nezáleží. To, že někdo zbil jejich kamaráda, je smutný, ale nikdo nás nemůže házet do jednoho pytle," říká před začátkem jednání Robert Tomi, předseda pro Sdružení Romů v Kolíně.

Na samém začátku aktivit, které vyústily až v pondělní setkání u společného stolu, stálo napadení dlouholetého kamaráda Pavla a Martina romskými výrostky. Počáteční emoce něco udělat a nečekat na případné opakování se změnily na poznání, že problém je rozsáhlejší. A že je třeba jednat na vládní úrovni.

V průběhu dne jsme sbírali hlasy lidí a sestavili krátký přehled, s čím jednotliví účastníci šli na jednání:

Jaké konkrétní požadavky chcete, aby byly splněny? jsme se zeptali jednoho ze studentů.

"Bohužel, na tuto otázku vám nemohu ze strategických důvodů nyní odpovědět. Naše požadavky budou uveřejněny na tiskové konferenci, která se bude konat bezprostřeně po jednání s panem ministrem Kocábem, které má začít v pondělí 9. února v 18 hodin na radnici v Kolíně. Obecně, problematika se týká více ministerstev (i práce a sociálních věcí, vnitra, školství, mládeže a tělovýchovy)," řekl Pavel Vaníček.

Starosta Kolína Jiří Buřič:

"Jsem vcelku zvědav na koncepci a nápady řešení ze strany příslušného ministerstva i na stanovisko studentů, kteří kritizují systém a pravidla natolik, že byli schopní jít do veřejného vyjádření. Jsem v očekávání jejich požadavků a připomínek."

Romský koordinátor Cyril Koky:

"Poslechnu si stanoviska studentů, poinformuji pana ministra o situaci."

Jana Martinková, Dana Zářecká

ANKETA: Myslíte, že v Kolíně skutečně existuje pozitivní diskriminace Romů a vyřeší se problém dnešní schůzkou?

close zoom_in

Alena Naďová, 26 let, podnikatelka

Myslím, že zde k pozitivní diskriminaci skutečně dochází, v tom se s organizátory shoduji, ale nevěřím, že dnešní schůze něco vyřeší.

close zoom_in

Josef Král, 27 let, nezaměstnaný

V Kolíně se to tu skutečně děje. Nicméně schůzka měla proběhnout spíš v létě, kdy se mohl pan Kocáb například na nádraží přesvědčit, že tu není něco v pořádku.

close zoom_in

Zuzana Čermáková, 21 let, studentka

Pocházím sice z Kolína, ale nyní jsem více na škole v Praze, takže jsem si tady osobně žádné pozitivní diskriminace nevšimla.

close zoom_in

Jaroslav Pros, 22 let, státní zaměstnanec

Nemyslím si, že dnešní schůzka s ministrem Kocábem nějak vyřeší problém, který zde v Kolíně bezesporu existuje.

Martin Petřík, Foto: DENÍK/Michal Bílek