VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Demonstrace byla zrušena, ale ne zcela definitivně

Kolín - Organizátoři se setkají na domovské kolínské půdě s ministrem Kocábem, aby mu sdělili své požadavky

6.2.2009
SDÍLEJ:

Z jednání o chystané kolínské demonstraci.Foto: DENÍK/Michal Bílek

První setkání se zástupci vlády, konkrétně s ministrem pro lidská práva Michalem Kocábem, tedy první vlaštovka ve snahách skupiny kolínských studentů, se uskuteční v pondělí na kolínské radnici. Organizátoři, kteří plánovali demonstraci proti pozitivní diskriminaci Romů v naší zemi, zde hodlají odtajnit přesné požadavky, jež měla demonstrace vyžadovat.

Bude se jimi vláda skutečně zabývat? Nesnese jen mladým lidem horu argumentů, proč to či ono je naprosto nemožné? Nebudou další jednání váznout či se kdosi snažit celý problém odložit ad acta? I s touto variantou organizátoři počítají, a proto demonstraci nezavrhli úplně. Pokud by se vyskytly problémy, je demonstrace takříkajíc v záloze. Organizátoři ji hodlají svolat, jen s tím rozdílem, že nikoli v Kolíně, ale patrně v Praze.

„Ano, jak jsme již uvedli, nebude-li problematika tzv. nepřizpůsobivých lidí v námi požadované době efektivně řešena, chceme demonstraci svolat, nejlépe v Praze a proti současné politice v tomto směru,“ potvrdil za organizátory Pavel Vaníček.

Původní termín byl 19. únor a místo konání Kolín. Očekávalo se minimálně tisíc účastníků. Pak však přišel zlom při setkání organizátorů demonstrace a zástupců města, policie, městské policie a dalších organizací. Výsledkem zhruba dvouhodinového jednání byla proklamovaná shoda všech stran na odvolání demonstrace právě s tím, že problematika se začne řešit na vládní úrovni.

Kromě ministra by se pondělního setkání měli zúčastnit také představitelé města, policie a zvolení zástupci jednotlivých domovních vchodů v Zengrově ulici, tedy lokality nechvalně proslulé problematickým soužitím s romskými spoluobčany.

Podle ankety na webu, na němž byla původně demonstrace svolána, je větší část respondentů rozhořčená z nekonání se této akce (59%). Naopak 39% lidí si myslí, že účel demonstrace byl splněn a nemá cenu ji riskovat, řešení problému na vládní úrovni je efektivnější. Tři procenta hlasovala pro „nevím“.

Chceme změny v zákonech. Spravedlnost nejdéle za rok

Tři mladíci na sebe dokázali upoutat pozornost lidí. A ne proto, že by exhibovali. Stojí si za svým názorem. Usilují o změny v zákonech a požadují narovnání vztahů

Na samém začátku stálo napadení jejich kamaráda romskými výrostky. Počáteční emoce něco udělat a nečekat na případné opakování se změnily na poznání, že problém je rozsáhlejší. A že je třeba jednat na vládní úrovni. S čím tedy trojice organizátorů půjde na pondělní jednání ke kulatému stolu?

Deník položil Pavlovi, Jindrovi a Martinovi několik otázek.

Jaké konkrétní požadavky chcete, aby byly splněny?
Bohužel, na tuto otázku vám nemohu ze strategických důvodů nyní odpovědět. Naše požadavky budou uveřejněny na tiskové konferenci, která se bude konat bezprostřeně po jednání s panem ministrem Kocábem, které má začít v pondělí 9. února v 18 hodin na radnici v Kolíně. Obecně, problematika se týká více ministerstev (i práce a sociálních věcí, vnitra, školství, mládeže a tělovýchovy).

Budete nějak termínovat - tedy do kdy mají být požadavky splněny?
Požadované legislativní změny musí, podle nás, nastat k 1. červenci letošního roku, nejdéle však k 1. lednu roku příštího.

Jaké budete chtít záruky od ministra Kocába, že se bude situací vážně zabývat?
Záruky nejsou nikdy. Pakliže pan ministr přislíbí řešení, budeme spokojeni, ale zároveň si budeme jeho počínání ověřovat.

Zaskočila vás popularita, které najednou čelíte? Počítali jste s ní a jak se s ní vyrovnáváte?
Trochu zaskočila. Čekali jsme medializaci na místní úrovni, ale celostátní ohlasy jsme očekávali až na základě demonstrace. Zatím to zvládáme.

Čelili jste nějakému nátlaku při předchozích jednáních na kolínské radnici?
To si většina lidí pochopitelně myslí. Pan starosta nechal čistě na nás, zdali oznámení shromáždění podáme. Byl na nás ale samozřejmě vyvíjen nátlak ve smyslu, abychom si uvědomili pravděpodobné negativní dopady demonstrace. Rozhodujícím argumentem pro nás ale bylo, že nám bude zprostředkováno jednání s ministrem Kocábem. Demonstrace tak splnila svůj účel aniž bychom museli riskovat její průběh. Takovýto ohlas jsme vskutku nečekali. Kdyby se akce zvrhla, měli bychom podmínky pro nějaké vyjednávání velmi špatné.

Domníváte se, že situace v Kolíně např. co se týká romské komunity, je v porovnání s jinými městy horší?
V Kolíně není zdaleka nejhorší, ale ani zanedbatelná. Nic méně tato problematika se musí začít efektivně řešit na vládní úrovni, takže s Kolínem to již primárně nesouvisí.

Máte vyčíselny náklady, kolik by případná akce stála státní kasu? Myslíte si, že by to byly efektivně vydané peníze?
Pokud myslíte demonstraci, tak to samozřejmě nevím. Pokud máte na mysli, kolik by stály rozpočet naše požadavky, tak podle nás rozhodně méně, než stojí současný sociální systém.

Jana Martinková, Dana Zářecká

Vzejde z pondělního jednání konkrétní společně formulovaný návrh na změny?

Ano

25 %

Ne

75 %

Hlasovalo: 8

Anketa byla ukončena

6.2.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení