Nejpříznivějí podmínky pro podnikatele nabízí ve středních Čechách Lysá nad Labem na Nymbursku. Hned na první pohled je sice město nenadchne – na druhé straně by se tam však neměli dočkat zklamání či nepříjemných překvapení. Naznačují to výsledky celostátního kola srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž Lysá jako nejlépe hodnocené město ze středních Čech obsadila 18. příčku ze 205 posuzovaných lokalit v Čechách i na Moravě (mimo Prahu, jejíž městské části byly hodnoceny odděleně).

Vítěznou trojicí se staly Klatovy, Humpolec (který tak téměř obhájil loňské republikové prvenství) a Jeseník; v Praze nejlépe uspěla Uhříněves.

„Lysá nad Labem neexceluje v žádné oblasti, ale vykazuje nadprůměrné hodnocení v mnoha kritériích,“ konstatoval Michal Kaderka z agentury Bison & Rose, která hodnocení zajišťuje. Dobrou pozici si zachoval také Benešov, jenž byl středočeským lídrem celostátního hodnocení v loňském roce.

Sledování pěti desítek hodnotících kritérií (mezi něž patří vyhodnocování číselných údajů, informace z radnic i dotazován í mezi podnikateli) ukázalo, že i další lokality se mají čím pochlubit – současně ale zřetelně vystoupily veliké rozdíly mezi jednotlivými místy. Například současný rozvoj podnikatelského prostředí je jeden z nejlepších v republice v Říčanech, v Berouně, v Brandýse nad Labem a v Černošcích – naopak téměř na chvostu se ocitly Votice.

V oblasti kvality lokality jsou na konci žebříčku Kralupy nad Vltavou a Neratovice. Nejméně příznivé podmínky pracovního trhu z pohledu podnikatelů jsou v Čáslavi, ale v porovnání s ostatními městy se jako vynikající jeví v Nymburce, v Benešově a v Poděbradech. Nejvyšší ceny sledovaných položek byly v mimopražských obcích vyhodnoceny v Říčanech a v Poděbradech. Není také bez zajímavosti, že tři města z regionu – Čáslav, Neratovice a Hořovice – skončila na samém dně republikového žebříčku.

Podrobné informace o hodnocení podmínek k podnikání najdou zájemci na webových stránkách www.mestoprobyznys.cz.

Celkové pořadí středočeských měst v celorepublikovém žebříčku projektu Město pro byznys 2009

18. Lysá nad Labem
37. Benešov
55. Český Brod
64. Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
65. Beroun
86. Mladá Boleslav
88. Kladno
102. Příbram
108. Černošice
127. Nymburk
132. Rakovník
133. Dobříš
143. Vlašim
148. Mnichovo Hradiště
149. Říčany
162. Kutná Hora
168. Mělník
172. Votice
176. Poděbrady
179. Kralupy nad Vltavou
182. Kolín
189. Slaný
199. Sedlčany
202. Hořovice
203. Neratovice
205. Čáslav

Hodnotí se ceny i trh práceMěsta byla sledována na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí: současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny a průzkum mezi podnikateli mezi více než 8 tisíci podnikateli garantovaného renomovanou agenturou Factum Invenio.