Nedávné náhlé úmrtí zubařky, jež donedávna ordinovala na takzvané staré poliklinice, má svůj dopad i na jejích několik set pacientů. Ti se náhle ocitli bez stomatologa a sehnat jiného je vsoučasném nedostatku zubních lékařů často nadlidské martyrium.

Vtéto situaci se ocitl i Antonín Borovička. Nepříjemná paradentóza jej přivedla až květšímu stomatologickému zákroku. Zuby měl připravené na nové můstky, ale najednou neměl zubaře. „Naštěstí se mě ujala jiná paní doktorka přímo vbudově, kam jsem doteď docházel, jinak netuším, kam bych se obrátil,“ svěřil se Antonín Borovička. Vrámci solidarity se lékaři ordinující na staré poliklinice o osiřelé pacienty postarali. „V budově vás některá zpaních doktorek ošetří,“ potvrdil tamní personál. Pokud by tomu tak nebylo, čekalo by pacienty obíhání ordinací a ve velké většině případů odmítání. Zubaři už dnes mají víc pacientů, než je běžné. „Přijímat další si skutečně nemohu dovolit. Mám 1800 pacientů, denně jsou akutní případy, objednávky mám už dnes až do poloviny února,“ popsala současný stav kolínská zubní lékařka Jiřina Brzáková.

Pacienti zesnulé lékařky by se měli vtéže ordinaci dočkat nového zubaře nezvykle brzy. „Od 1. ledna nastoupí Martin Mikšovský, mladý lékař, který momentálně ordinuje vPraze,“ potvrdil Ivan Maštalíř, vedoucí oddělení zdravotní péče Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Kdysi už u nás prošel výběrovým řízením, a to stále platí,“ dodal. Nyní si ještě nový lékař vychází registraci.

Co se stalo?

Zubní lékařka zemřela nečekaně. V noci si stěžovala na úpornou bolest hlavy, do druhého dne zemřela patrně na krvácení do mozku. Krajský úřad nyní řeší, zda pochybil lékař záchranné služby, který ji ošetřoval během nočního výjezdu. Informace o tragické události, které jsme již uveřejnili, naleznete ZDE.