„Instalovat se bude v sobotu, aby byl připravený na první adventní neděli,“ upřesnil farář Ján Halama. Nyní už je téměř jisté, že od letošních Vánoc již betlém původem z Bruntálska v Kolíně zůstane.

Kolínská farnost si loni sochy zapůjčila, letos se ale rozhodla soubor 22 soch koupit za 1,3 milionu korun. Řada kolínských firem se stala donátory, větší část soch už si „adoptovala“. Částkou sto tisíc přispělo i město, jež tak má pod patronací sochu Panny Marie.

Ještě socha darovníka

„Zájem dárců jak firem, tak jednotlivců mile překvapil,“ potvrdila farnost. Ta jednu ze soch rezervovala pro speciální skupinu, kolektivního dárce. Zkrátka pro drobné podporovatel, kteří se skládají po kouscích, byť třeba po stokoruně. Touto sochou je jeden z darovníků, ten, který nese Ježíškovi něco k jídlu. Figura bude mít na děkovné tabulce napsáno Darovali občané města Kolína.

Cena soch se pohybuje od dvaceti tisíc za malé zvířátko až po třeba osmdesát tisíc za hlavní postavy. Socha darovníka stojí přes 87 tisíc. Kolínský farář věří, že během Vánoc se na něj podaří peníze vybrat. Farnost nově zavedla i speciální QR k zasílání finančního obnosu od individuálních dárců. Výši daru bude možné samozřejmě uplatnit i v daňovém vyúčtování.

Potravinová sbírka v Kolíně.
Foto: Skoro tuna potravin. Podzimní kolo charitativní sbírky se nebývale povedlo

Jak Ján Halama upřesnil, řezbář má betlémů o hodně více než jen ten, který půjčuje do Kolína. Při zapůjčení se přiváží celý soubor soch, při koupi si lze sochy vybrat. A to už kolínská farnost udělala, takže betlém bude zase o trochu jiný.