Audit udělá městská policie z téměř půlmilionové dotace na prevenci kriminality od ministerstva vnitra. Přibudou i dvě kamery, celkem jich ve městě bude 20.

„Budou kontrolovat jednotlivé bytové domy v Kolíně, zda funguje zavírání dveří, zda tam jsou dostatečné zámky, zda tam jsou i jiná zabezpečovací zařízení. Ty domy, které budou odpovídat standardům, dostanou jakési osvědčení o tom, že je to bezpečný dům. Ty, které neodpovídají, budou informování o tom, že by si ten majetek měli zajistit lépe," řekl Rakušan.

Kolín letos za přispění téže dotace pořídí také dvě kamery. V lokalitě Zengrovka by měli zlepšit pořádek domovníci, kteří teď budou dohlížet na chování dětí a mladistvých a řešit případné problémové situace.

Kriminalita v Kolíně loni meziročně stoupla o zhruba 300 trestných činů na téměř 1600, podle starosty začala stoupat především ve spojitosti s prezidentskou amnestií.

Město se nyní snaží výrazně snížit hlavně počet takzvaných bagatelních trestných činů majetkového charakteru, jakými jsou vloupání do domů, aut nebo krádeže.