Vysoký stupeň nebezpečí bouřek, který hlásil Český hydrometeorologický ústav, platil i na Kolínsku do konce čtvrtečního dne. Portál Yr.no, známý jako Norové, pak predikoval na čtvrteční odpoledne pro oblast Kolína deštivé přeháňky, přičemž nejsilnější měly být mezi 15. a 17. hodinou. Přesně to se vyplnilo. Například mezi 16.00 a 17.00 se řidiči na Českobrodské potýkali se silnými dešti.

Situace na Českobrodské, 27. června v 17 hodin | Video: Deník/Irena Blahníková

I v pátek 28. června odpoledne a večer se podle ČHMÚ při přechodu studené fronty od západu vyskytnou i silné bouřky. „Budou doprovázené zejména přívalovými srážkami ojediněle s úhrny přes 30 mm/1 h, v opakovaných bouřkách až 50 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami do 2 cm,“ napsali ve čtvrtek dopoledne meteorologové v předpovědi platící pro Českou republiku, v pátek pak bouřkovou výstrahu potrvdili.

Situace na Českobrodské, 27. června v 16 hodin. | Video: Deník/Irena Blahníková

Kromě toho již dopředu varovali před tropickými teplotami. Na páteční odpoledne vydali den předem výstrahu, že nejvyšší teploty v oblasti Polabí 32 stupňů Celsia. Horké počasí potvrzuje i portál Yr.no. Ten pro oblast Kolína hlásil na páteční odpoledne sice možnost dešťů, ale i 30 stupňů. "Silné bouřky budou doprovázené zejména přívalovými srážkami ojediněle s úhrny přes 30 mm/1 h, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami do 2 cm," napsalo ČHMÚ na platformě X.

Sobota i neděle by pak mělý být převážně slunečné a tropické, nejvyšší teploty by podle Yr.no měly být 33, respektive 32 stupňů. A vedro potvrzuje i ČHMÚ. "V sobotu bude přes střední Evropu postupovat k východu nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu a na její zadní straně se obnoví příliv tropického vzduchu od jihu. Sobotní odpolední a podvečerní teploty budou na většině území dosahovat až 33 °C," upozorňují meteorologové.

V neděli přejde přes území ČR od západu další studená fronta. "Před tou k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu. Předpokládáme, že teploty vystoupí mimo západ Čech na 30 až 35 °C a během dne budou od západu s frontou postupovat přes naše území zesilující bouřky, které budou zejména ve východní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku i velmi silné s nárazy větru kolem 90 km/h, kroupami a úhrny kolem 40 mm, ojediněle i více," píše ČHMÚ na sociální síti.