Že vosy jsou letos agresivnější a je jich hodně, ukazují i statistiky hasičského záchranného sboru. V červenci hasiči vyjížděly v celém Středočeském kraji ke 132 případům spojenými s vosami. Minulý rok to bylo za stejné období pouze 72 případů, předloni pak 90. Kolínsko letos zatím patří ke klidnějším lokalitám, v červenci zde bylo výjezdů osm.
Hasiči zajišťují likvidaci rojů a hnízd v případě, že hrozí nebezpečí. Mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík, že jednotky vyjíždí likvidovat například roje na veřejném prostranství, kde hrozí pobodání dětí nebo alergiků, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti nebo mateřské školce. „Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na vyžádání každého. Musí vyhodnotit nebezpečnost situace,“ konstatoval.
Ne vždy je však ideální volat hasiče. Jestliže mají lidé vosy v domácnosti, měli by si pozvat specializovanou firmu. Pokud nehrozí bezprostřední nebezpečí, tak může jít o zneužití tísňové linky ohodnocené tučnou pokutou.
V Kolíně provádí dezinsekci například Adam Veselý z firmy Deratizace Global. „Provádíme ji chemicky, vysokou koncentrací insekticidních látek. Používaná metoda je šetrná k životnímu prostředí a samotný zásah netrvá zpravidla déle než hodinu. Záleží na velikosti, aktivitě a nedostupnosti hnízda,“ popsal.
Takový specializovaný zásah pak vyjde na 2400 korun, v případě výškových prací pak částka o čtyři stovky vzroste.
Sezona vos bude končit na přelomu září a října, jejich agresivita však bude podle Veselého v následujících týdnech ještě stoupat. „Vosy jsou agresivnější více ke konci léta, jak se jejich život blíží ke konci,“ uvedl.
Zimu přežijí jen královny, trubci a dělnice zahynou. „Královna vždy umožní několika dělnicím, aby se staly dalšími královnami. Ty pak zimu přežijí také. A na jaře to vše začne nanovo. Letos jich je hodně kvůli vyšším teplotám na jaře, které navíc téměř nekolísaly,“ míní Veselý.