Na rekonstrukci kolínských varhan se podílí dvě firmy. Krnovský výrobce Kánský-Brachtl a Dlabal-Mettler z Bílska u moravské Litovle. Petr Dlabal ze druhé jmenované firmy připomněl, že rekonstrukce byla opravdu nutná. „Doposud tu byly varhany, jenž vznikly v období první světové války. Potom byly několikrát přestavovány. My jsme k nim přišli, když už byly v havarijním stavu, a rozhodlo se, že se již nebude obnovovat původní systém, ale vytvoří se nový nástroj,“ předeslal varhanář.

Nový nástroj bude v rámci republiky jedinečný, půjde o varhany symfonického typu, jinak také francouzské. „Kolínské varhany budou unikátní dispozičním obsazením rejstříku. Bude zde velké množství takzvaných jazykových rejstříků, což je pro francouzský typ typické,“ přiblížil Petr Dlabal a doplnil, že se zde bude bude nacházet i specifický druh mechanického ovládání.

close V chrámu sv. Bartoloměje vznikají unikátní varhany francouzského typu. info Zdroj: Deník/Petr Procházka zoom_in V chrámu sv. Bartoloměje vznikají unikátní varhany francouzského typu.

Varhany pro kolínský chrám sv. Bartoloměje jsou totiž příliš velké, proto je do nich vsazený Barkerův stroj, pneumatický aparát, který zesiluje mechanický impuls. „U francouzského typu se mnohem více používají spojky, které spojují manuály mezi sebou. Zvuk také bude mít velice širokou škálu, což je dáno barevným rozsahem píšťal,“ vysvětlil Dlabal.

Celkem bude v chrámu přes 2700 píšťal a 48 rejstříků o třech manuálech, přičemž ty největší píšťaly budou mít hrající délku asi pět a půl metru a postarají se o velice hluboké tóny. Naopak ty nejmenší mají tuto hodnotu na 12 milimetrech. Jednoduše řečeno: rozsah kolínských varhan je obrovský. „Dovedou hrát od absolutního pianissima až po ten největší zvuk, co z toho lze vydat, a to i díky skříni, ve které budou schované,“ řekl varhanář. Intenzivní práce aktuálně probíhají i na varhanní skříni.

close V chrámu sv. Bartoloměje vznikají unikátní varhany francouzského typu. info Zdroj: Deník/Petr Procházka zoom_in V chrámu sv. Bartoloměje vznikají unikátní varhany francouzského typu.

Jaký zvuk budou nové kolínské varhany mít, budou moci místní zjistit již brzy. Hotové totiž budou v polovině listopadu, poté dorazí ještě kolega Petra Dlabala Boris Mettler a finský odborník Helmut Gripentrog, kteří se postarají o naladění zvuku.

Od loňského roku běží na portále Donio.cz veřejná sbírka na rekonstrukci varhan. Pořádá ji Římskokatolická farnost Kolín, do jejího ukončení zbývá zhruba 90 dní a ke 30. říjnu zde bylo vybráno přes 752 tisíc korun. Nejmenší darované částky se pohybují v řádu desítek či stovek korun, největší pak čítají desetitisíce. Vůbec nejvyšší jednorázový příspěvek byl 100 tisíc.