VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolín třídí: lidé dostanou 2500 nádob na plast

Kolín – Čekali několik měsíců a dočkali se. Už je rozhodnuto. Kolín dostane peníze na vybudování dalších 27 podzemních kontejnerů na tříděný odpad a na nákup 2500 popelnic na plasty, jež budou umístěny u jednotlivých rodinných a bytových domů.

4.8.2017
SDÍLEJ:

Kontejnery na tříděný odpad v těsné blízkosti Masarykova mostu opravdu nevypadají příliš pěkně. Díky podzemním kontejnerům zmizíFoto: Deník / Martinková Jana

„Podzemní kontejnery budou umístěny na devíti sběrných místech v Kolíně,“ upřesnil místostarosta Michael Kašpar. Obyvatelé města budou mít nádoby na třídění lépe dostupné a zároveň zmizí přeplněné a tím pádem značně neestetické nadzemní kontejnery. Městu se podle slov místostarosty zároveň sníží náklady na jejich údržbu. „Podzemní kontejnery jsou odolnější proti vandalismu. Mám radost z toho, že se podaří instalovat a esteticky zpříjemnit místa, která dnes nejsou  oku lahodící. Zmizí, dle mého názoru, nejošklivější místo s kontejnery v Kolíně – u Starého mostu,“ poznamenal kolínský místostarosta.

Další podzemní kontejnery budou instalované například v Komenského parku, dále u zimního stadionu, na Riegrově náměstí či u kruhového objezdu u Jednoty.

Z celkové předpokládané ceny zhruba 9,5 milionu korun získá Kolín milionů na dotaci.Souběžným, a s tříděním odpadu také úzce souvisejícím, záměrem Kolína je pořízení 2500 nádob na tříděný odpad, konkrétně na plasty.

Popelnice o objemu 240 litrů budou mít lidé u svých rodinných či bytových domů. Město si od tohoto kroku slibuje, že se ještě více plastů dostane ze směsného komunálního do tříděného odpadu, čímž by mohlo dojít k zamezení nadměrného ukládání plastů na skládky.

Svoz tříděného odpadu bude probíhat jednou měsíčně u rodinných domů a dvakrát měsíčně u bytových domů. V pravidelných intervalech bude prováděna kontrola vytíženosti nových nádob na tříděný odpad a na základě této kontroly dojde případně k úpravě svozového harmonogramu. V podstatě to bude podobný systém, jako funguje u bioodpadu.

Pokud bude vše probíhat podle plánu, radnice předpokládá, že na jaře začne rozdávat popelnice zájemcům. „O tom, jakým způsobem se o popelnice přihlásit, budeme občany včas informovat,“ doplnil Michael Kašpar.

LIDÉ NÁPAD VÍTAJÍ

Kolíňáci se novým nádobám na tříděný odpad nebrání, někteří je dokonce vítají. „Než petky skladovat doma v pytli, pak to hodit do auta a odvézt ke kontejneru, to bude určitě pohodlnější je rovnou házet na dvorku do nádoby a jednou za měsíc ji jenom vystrčit před vrátka,“ nechala se slyšet Vlasta Volencová.

I Veronika Kolářová je pro. „Myslím, že když už člověk bude mít doma popelnici na plasty, nedá mu to, aby házel petky do klasické popelnice,“ myslí si oslovená obyvatelka Kolína.

Kolíňák Lubomír Zvolánek se teprve rozhodne, zda si o nádobu na plasty na radnici řekne. „To bude záležet na tom, jestli bude zadarmo. Pokud opravdu ano, tak si ji vezmu, pro by ne?“ řekl. 

Autor: Jana Martinková

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení