Server irozhlas.cz, citující ČTK a Hospodářské noviny, informoval, že kolektivní smlouvu vypověděla jedna ze tří odborářských organizací, které pracovníky v kolínské automobilce zastupují. Organizace Nezávislé odbory pro údržbu a ostatní pracující ve čtvrtek 4. července vypovězení smlouvy potvrdila na svém Facebooku s tím, že tento krok nepřišel ze dne na den.

„Je to dlouhodobé hromadění problémů cca od dubna 2022,“ napsali zástupci odborů mimo jiné na sociální síti, kde zároveň zveřejnili i celé znění výpovědi podepsané předsedou organizace Petrem Bíbou. V ní je zdůrazněno, že odbory upozorňovaly na potíže delší dobu.

„Naposledy jsme tak učinili dopisem panu prezidentovi ze dne 27. 4. 2024, v němž jsme upozornili na řadu problémů, např. nedostatečné personální zajištění, vystavení enormnímu tlaku a přetížení, pravidelné nařizování práce přesčas o víkendu, vyhrožování neurčením doby čerpání dovolené nebo odvolání z dovolené, nepředkládání relevantních dat k výpočtu zaměstnanců v údržbě ze strany Assembly, nedodržování Toyota Standardu při zavádění technologií a související předávání poruchových zařízení do výroby, dlouhodobé nedodržování kanbanové procedury, absence školení zaměstnanců při zavádění nových systémů či neposkytnutí adekvátní vybavení k práci s nimi,“ píše se mimo jiné ve výpovědi kolektivní smlouvy s tím, že dopis zůstal bez reakce.

Odbory na Facebooku zároveň upozorňují, že výpověď kolektivní smlouvy v současnosti nemá dopad na zaměstnance, jelikož platnost dokumentu končí koncem roku, stejně jako výpověď smlouvy samotná.

„Je to jen políček pro firmu, která nám tu přeš dva roky kličkuje a není schopna se postavit čelem k problému a férově ho vyřešit. Doufáme, že konečně se změní přístup,“ píší odbory na Facebooku s tím, že do nového vyjednávání na rok 2025 určitě půjdou a již dokonce proběhla první schůzka, kde se tyto věci řešily společně s firmou.

Že výpověď kolektivní smlouvy nemá praktický dopad na podmínky, které jsou v aktuální kolektivní smlouvě zakotvené, potvrdil podle zprávy ČTK i mluvčí Toyoty Tomáš Paroubek.