Pohřeb Zdeňka Hejduka mladšího se uskutečnil ve středu 26. července ve 13 hodin v obřadní síni na hřbitově v Kolíně na Zálabí. Poctu mu přišly vzdát stovky lidí, přičemž davy sledovaly obřad venku na velkoplošné obrazovce. Rozloučit se se Zdeňkem Hejdukem mladším kromě rodiny, přátel a známých přišly i desítky jeho kolegů v uniformách i mnoho lidí z řad veřejnosti.

Pohřeb začal několika oblíbenými písněmi zesnulého, poté se slova ujal ministr vnitra a bývalý starosta Kolína Vít Rakušan. „Zdeňka jsem znal jako vždy usměvavého hocha, který rozdával radost. Moje děti při prohlídce hasičské zbrojnice nadchnul natolik, že se chtějí stát hasiči. Sám jsem jej před několika lety oddával,“ zavzpomínal. Promluvil rovněž současný starosta Kolína Michael Kašpar, který poděkoval všem přítomným za vyjádření soustrasti.

Před rakví byla hasičská přilba a překrývala ji státní vlajka, kterou poté ředitel kolínských hasičů Dalibor Zeman předal s kolegy vdově po Zdeňku Hejdukovi mladším, Karolíně. V momentě, kdy rakev na katafalku zajela do útrob, spustily venku připravené vozy jednotek IZS na počest zesnulého houkačky.

Minuta ticha po celé zemi

Ve 13 hodin drželi za Zdeňka Hejduka mladšího po celé zemi čeští profesionální hasiči - a s nimi i někteří dobrovolní hasiči -  minutu ticha. K pietě se připojili například hasiči v Praze i po celém Středočeském kraji. Třeba v sousední Kutné Hoře minutu ticha drželi nejen členové HZS Kutná Hora, ale i SDH Malín.

Ještě před pohřbem kolínští hasiči uspořádali jízdu městem, kterou vzdali zesnulému kolegovi hold. V místě nehody kolona hasičských vozů troubila.

Hasičská jízda Kolínem na počest zemřelého kolegy Zdeňka Hejduka mladšího. | Video: Petr Procházka

Tragédie se odehrála 19. července ve 23 hodin. Cisterna jela k požáru domu v Krakovanech, když havarovala v Ovčárecké ulici. Zdeněk Hejduk mladší bohužel zemřel, další hasiči byli zranění. Druhý den zpráva o smrti hasiče obletěla Českou republiku. Na internetu mnozí vyjadřovali soustrast rodině, přičemž kondolence přicházely bez nadsázky z celé země. Okresní fotbalový svaz (OFS) Kutná Hora, kde Hejduk mladší, který byl rovněž vášnívým sportovcem, působil jako fotbalový rozhodčí, pak vyhlásil sbírku pro pozůstalé. Ve středu v 11 hodin dopoledne na jejím transparentním účtu bylo 965 tisíc korun. Sbírku vyhlásili i hasiči.