Demolice domu v ulici, která se nachází za obchodní akademií, se již začala připravovat. „Na místě probíhají přípravné práce a kolem domu je umístěný plot, proto prosíme řidiče při průjezdu o obezřetnost,“ potvrdil místostarosta kolínské radnice Michal Najbrt. Hotovo by podle něj mělo být dokonce října.

Přijížděli i z jiných míst

Kolínská radnice dostávala dlouhodobě upozornění na problémové osoby, které se do domu stahovaly. Dům prý obývali i lidé, kteří sem přijeli z jiných měst. „Často se tam nacházel materiál uživatelů drog, proto jsme toto místo chtěli změnit k lepšímu,“ dodal Michal Najbrt.

Výběrové řízení vyhrála společnost PB SCOM z Hranic na Moravě, která se specializuje na demolice objektů po celé Evropě. Dům bude zbourán postupně, přičemž celý proces usnadní stroj se zavěšenou koulí. Práce včetně následných úprav pozemku vyjdou na 1 650 000 korun, z toho tři čtvrtě milionu korun pokryje dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, která je přímo určená na demolici problémových objektů.

Dům byl dlouhodobě prázdný, přesto muselo město ještě loni řešit úřední formality kvůli trvalým pobytům. „V loňském roce jsme z této adresy odhlašovali ještě pět trvalých pobytů. Tito lidé už tam ale samozřejmě dávno nebydleli,“ sdělil starosta Michael Kašpar.

O budoucnosti lokality se bude rozhodovat, ve hře je nové veřejné parkoviště či bytový dům. „Za mě by byla rozumná kombinace těchto dvou variant, tedy bytový dům s podzemním parkováním. Ale o tom ještě budeme jednat,“ okomentoval Najbrt.