Některým Kolíňákům se postup prací zdál být pomalý. „Byli tam pořád jen tři chlapi s kladívky,“ poznamenal třeba Viktor Mazač.

Starosta ale zdůraznil, že práce jsou pod ostrým dohledem památkářů. „Jsou prováděny speciální technologií. Nejde o žádnou rychlou sériovou výrobu. A ani žádný zásadní spěch nebyl,“ uvedl starosta.

close Postupná oprava zámku v Kolíně info Zdroj: Deník zoom_in

Kliknutím zvětšíte.

Jednalo se o fasády západního křídla Žerotínského paláce formou repliky sgrafitové renesanční úpravy povrchu se zachováním torz originálních renesančních sgrafit a zbytků renesančních i barokních kamenných ostění pod celoplošnou novou omítkou.

Brzy se bude s fasádami pokračovat na straně směrem k náměstí. Tedy východní a jižní stěny tohoto křídla zámku. Začne se hned po Novém roce a hotovo by mělo být 30. října 2018.

Celkové předpokládané náklady na opravu fasády jsou 4,5 milionu korun bez daně. Na práce se bude čerpat dotace z Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, část bude financována také z městských peněz.

Pokračování oprav fasád zámku by mohlo Kolínu odebrat nepěknou nálepku prototypu Potěmkinovy vesnice. Kdo otevře stránky Wikipedie, vykoukne na něj pod pojmem Potěmkinova vesnice právě kolínský zámek nabarvený jen z jedné strany. Z té, ze které je na něj vidět nejvíce od kolejí. Ti, kteří přijíždí do Kolína vlakem a nejsou obeznámeni se skutečnou situací, si tedy mohou myslet, že město má krásný zámek po celkové rekonstrukci.

Dlužno dodat, že město tehdy (v roce 2008) využilo výluku na železnici, která vede těsně pod opěrnou zdí. Bez výluky by fasády z této strany udělat nešly a lze předpokládat, že dráhy by v dalším jiném termínu příliš nechtěly zastavovat na několik týdnů provoz na frekventované trati kvůli fasádě na městském objektu.