Na zákazníky na místě čeká Josef Čapek, agronom společnosti Statek Kutlíře, která zde cibuli prodává. „Lidé si mohou nasbírat cibuli kdekoliv v tomto prostoru, výběr řádku je na nich. Někdo bere spíše menší kousky, někdo větší, je to na osobních preferencích,“ míní.

Cibule je na Samosběru Zlaté Slunce opravdu požehnaně. Čím dál polem se člověk vydává, tím více kusů na jednom místě nachází. Jestli je předek pole již vysbíraný, po pár metrech to už neplatí. „Samosběr cibule zaručuje kvalitnější plody než prodej v supermarketech, protože nejsou strojově sbírané, ale pouze vyorané. Tudíž nejsou potlučené a vydrží o dost déle. Navíc si každý vybere přesně ty kusy, které mu vyhovují,“ podotkl Čapek.

Někdo sem přijede s přepravkou, někdo košíkem, možností je i obyčejná papírová taška. Zakoupit se na místě dá také síťovaný pytel. Nasbírat cibuli si přijel i pan František s rodinou. „Oceňuji její kvalitu a také vlastní výběr. Když ji koupím cibuli v obchodě, kolikrát musím některé kusy vyhodit, tady mám jistotu stoprocentního úspěchu,“ okomentoval a vzápětí vypíchl jako klad samosběru i cenu. Ta činí 20 korun za jeden nasbíraný kilogram.

Po dokončení sběru přichází na řadu poslední část, vážení. Váhu má Josef Čapek připravenou. stačí položit svou přepravku či tašku a vyskočí hodnota. Ta se násobí dvaceti a vzejde konečná cena.

Kromě cibule Statek Kutlíře zkouší pro samosběr vypěstovat i jinou plodinu. „Rádi bychom zavedli také samosběr česneku, takže uvidíme, jak se nám to povede. Cibuli tu máme druhým rokem a zájem je poměrně velký. Letos je tedy o něco menší vlivem suššího počasí, ale její kvalitě to neuškodilo,“ dodal Josef Čapek.

Provozní doba
po-pá 13:00-18:00
so-ne 8:00-18:00