Podle kolínského faráře Jána Halamy projevili zájem o mši samotní Filipínci. „Dorazili do města za prací a požádali, zda by byla možnost udělat bohoslužbu v jazyce, kterému budou rozumět. Nejjednodušší variantou byla angličtina,“ řekl kněz.

Přání Filipínců jej nepřekvapilo. Jsou podle Halamy známí jako silně věřící národ. „O mše žádají například i ve Velké Británii a dalších zemích. Jejich přání mě tedy nepřekvapilo, naopak mi udělalo radost,“ uvedl Ján Halama.

První mše pro Filipínce se uskutečnila 16. prosince, vedl ji Ján Halama osobně a dorazily asi dvě desítky věřících. Ačkoliv by se dalo očekávat, že bohoslužba pro národ z druhé strany světa bude vypadat jinak než ta česká, opak je pravdou. Liší se pouze jazykem, ve kterém je vedena.

„Katolické mše jsou stejné po celém světě, nic se kromě jazyka, ve kterém jsou prováděny, nemění. Filipínci jsou velmi praktikující katolíci, takže byli za tuto možnost velmi rádi a už se těší na příště,“ doplnil kolínský farář Ján Halama.

Z této novinky v Kolíně se tedy má stát tradice. Cizojazyčná mše se bude konat každou sobotu vždy od 18 hodin v kostele Nejsvětější Trojice.