Problém se začal řešit spolu na sociálních sítích. V diskuzi na Facebooku na něj upozornila Martina Steinbrecherová. „Ať se městská policie opět zaměří na psy bez vodítka. Někteří nemají ani obojek, je to pořád stejné, půlka psů bez vodítka, paradoxně ho mají spíš ti menší. V mém blízkém okolí, tedy ulic Táboritská a Jeronýmova, denně venčí na volno vlčáka a ohaře jako by se nechumelilo. A nedej bože, aby je na to někdo upozornil,“ podotkla.

Kde majitel může se svým čtyřnohým kamarádem jít bez vodítka a kde nikoliv, ale je ve městě jasně dané. Definuje to obecná vyhláška. Ta říká, že jakmile se chovatel psa, jeho vlastník či doprovázející osoba ocitne se psem mimo veřejná prostranství v zastavěné části města, může se pes pohybovat volně bez vodítka. Za zastavěnou část města je přitom třeba považovat veřejná prostranství, kde se nachází stavby.

Psí hřiště ve Štítarech

Fotogalerie: Psí hřiště otevře na jaře

Dobrým ukazatelem pro určení, zda může jít pes bez vodítka, je skutečnost, že se s ním chovatel nachází za posledním domem, chatou či průmyslovým areálem a jejich oplocením. Vedoucí oddělení ochrany přírody kolínské radnice Martin Gregor však i za takové situace vyzývá k opatrnosti.

„Je třeba apelovat na chovatele, aby zvážili, zda je jejich pes natolik poslušný, že bude stále pod jejich kontrolou a nezpůsobí škodu na zdraví, majetku či dokonce na životě. Odpovědnost za chování psa stále zůstává na fyzické osobě, která má psa pod dohledem či kontrolou,“ řekl.

Aplikaci obecné vyhlášky v praxi město podle Gregora pečlivě sleduje a vyhodnocuje její dopady a dodržování. Městští strážníci mohou při jejím porušení udělit pokutu až do 2000 korun (pro porovnání - nesebraný exkrement muže majitele vyjít až na 20 tisíc korun), ve velké většině případů si však strážníci vystačí s domluvou. „Nechceme nikoho zbytečně pokutovat, jde nám opravdu jen o bezpečnost a nějakou slušnost mezi spoluobčany,“ uvedl Martin Gregor.

Již brzy se pejskařům v Kolíně nabídne alternativa pro procházky: od jarních měsíců budou moci využít štítarské psí hřiště. Přesný termín otevření ještě není znám, protože se čeká na zatravnění hřiště, majitelé psů se ale mohou těšit na nejrůznější atrakce pro mazlíčky, jako jsou tunel, kladina či různé jiné překážky, ale i na relaxační prostor.

O dalším takovém hřišti město zatím neuvažuje, zájemci jej však mohou navrhnout v rámci projektu Vylaď Kolín. A nemuselo bych jich být málo, úřad totiž ve městě eviduje 2800 registrovaných psů.

V Českém Brodě mají psí park

Vlastním psím parkem disponuje už od loňského roku Český Brod. „Byl otevřen na přání občanů Mazlíčci tam mohou pobíhat na volno a hrát si se svými kamarády,“ připomněla mluvčí úřadu Martina Vlastníková.

Problém s volně pobíhajícími psy podle jejího vyjádření město nemá. „Asi máme pejskaře ukázněné. Ale kdykoliv někoho s dětmi potkáme, zvíře si vždy podrží u sebe. Problémy tohoto typu jsou tedy u nás velmi ojedinělé,“ míní mluvčí.