Na investice má na příští rok město připraveno 456 milionů, což je nejvíc od roku 2020. Tehdy to bylo 365 milionů, v roce 2021 zhruba 241 milionů. Letos bylo v plánu 374, ale částku město neproinvestuje celou, starosta Michael Kašpar odhaduje cca 320 milionů.

Ulice, silnice, školy

Na rok 2023 je připravená oprava řady ulic a silnic, například Třídvorské ulice, ulice Královská cesta (46 milionů), Zborovské (10 milionů), nachystané je rozšíření parkovacích míst v ulicích Funkeho a Tyršova za šest milionů, přibýt by tam mělo několik desítek míst.

Rozpočet počítá s penězi na cyklostezku kolem Třídvorské ulice, opravu parkoviště u areálu fotbalového stadionu v Borkách a vybudování cca 30 parkovacích stání od nového kruháku k tomuto parkovišti.

„Opravy ve školách a školkách se plánují v objemu 33 milionů, mnoho investic půjde do bytového fondu,“ vypočítal starosta Kašpar.

Připravená je také obnova fasád divadla za 15,5 milionu, na hale v Borkách se bude výrazně rozšiřovat fotovoltaika. Už nyní se rozbíhá rekonstrukce kabin na Jiskře a město chce rovněž začít s rekonstrukcí elektrorozvodů v budově polikliniky.

Stále platí i plán na nákup odtahového vozidla pro městskou policii, termín dodání by měl být co nevidět. Vysoutěžilo se už přibližně před rokem, ale radnice narazila na dlouhé dodací lhůty při úpravě vozu na odtahový.

Výdaje: inflace a energie

Velké navýšení se podle starostových slov promítá do rozpočtu v souvislosti se službami AVE a inflací. „Dáváme si 17 procent rezervu. Poslední inflační prognóza České národní banky ze začátku listopadu byla 15,1 procenta. Služby, které máme garantované, což je čištění komunikací, odpady, správa veřejné zeleně, veřejného osvětlení a tak dále, znamenají podle smlouvy přes 110 milionů za rok. Takže i kdyby AVE uplatnilo inflaci oněch 15 procent, blížíme se k navýšení o 16 milionů,“ upřesnil Kašpar.

Další navýšení vyplývá z dražších energií. Kolín si proto naplánoval desetimilionovou rezervu na energie pro městský úřad a příspěvkové organizace i třeba pro Správu městských sportovišť. Podle vyúčtování, které bude známé v lednu, pak příspěvky organizacím upraví podle reality.

Rozpočet města nejvíce plní daně obyvatel a firem, Kolín se rozhodl jít raději opatrnou cestou. „V daňových příjmech raději držíme rezervu, jsme pod předpokladem ministerstva financí. Záměrně. V průběhu roku případně něco do rozpočtu přidáme, když se bude situace vyvíjet příznivě, než abychom pak z rozpočtu škrtali,“ shrnul starosta.