V pondělí 27. května odpoledne své práce v kolínské synagoze předvedlo osm kolektivů ze čtyř kolínských škol a jedné z Týnce nad Labem, ze základní školy v Bezručovy ulice se zúčastnily tři kolektivy, z Lipanské dva. Než došlo na prezentace jednotlivých skupinek, přivítal přítomné Petr Kesner, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu Kolín, Hynek Radouš z Týnce nad Labem a za Post Bellum pak Tereza Slachová, o úvodní klavírní entrée se postaral slovenský hudebník Peter Györi.

Každý pamětník měl v synagoze umístěný svůj panel s originálním kódem, pod kterým se skrýval onen audiovizuální záznam, ten se v synagoze nepouštěl a týmy jednotlivé osobnosti představovaly pomocí scének s jednoduchými rekvizitami a v časovém limitu tří minut. Žáci z Týnce nad Labem si tak přinesli síťovku s pomeranči při prezentaci Věry Chudobové a její vězněné kamarádky Ruth Feldmannové. U Petra Hrona a žáků z kolínské školy v Lipanské ulici jezdily papírové tanky s číslovkou 1968.

Máří Magdalenu Jelínkovou představili žáci z kolínské Bezručovy ulice pomocí mapy. Na první čokoládu v životě obdrženou od vojáků a sestru Jiřiny Sýkorové zavzpomínaly děti ze ZŠ Ovčárecká. Jak vypadalo Místo k životu Ladislavy Brané, ukázali žáci ze ZŠ Lipanské a použili model letadla i laboratorní pláště. Evu Vopěnkovou, houslistku Kolínské filharmonie, přiblížil nejdříve prvomájový průvod s později zahozenými pionýrskými šátky, filmaři ze ZŠ Mnichovická vsadili na fiktivní natáčení o třicetiletí festivalu Rock for People, aby představili Zdeňka Hejduka a synagogou rozezněli hitem Sailo čáslavské kapely Punc.

„My jsme byly úplně nadšeny z kvality příspěvků, někde šlo o téměř profesionální práce, obohatilo mě to i v té mé,“ složila hold Eva Jarošová, novinářka a společně s pedagožkou Janou Kutíkovou a historičkou Miroslavou Jouzovou členka poroty. Akce ale nebyla soutěžní, porotkyně jen dávaly své dobře míněné rady. Poděkování směřovalo jak k pamětníkům, kteří dětem vyšly se svými historkami a příběhy vstříc, tak i pedagogům, kteří je odborně a technicky vedou.

Celým odpolednem provázel moderátor Michal Trnka. A nad vším se vznášel dobrý pocit z toho, že si mladá generace uvědomuje, co zlého způsobil fašismus a komunismus a je potřeba na to stále upozorňovat, aby se už nikdy ani jeden z těchto režimů nevrátil.