„Řešení vynechávání spojů apod. zabírá až neadekvátní čas v časovém koláči vedení města. Máme pocit, že hromadná doprava ve městě je jedna z věcí, které je třeba kvalitativně povznést. Za tímto účelem jsme vypsali výběrové řízení a domnívám se, že poměrně přísně, že vznáší dost vysoké nároky na provozovatele,“ řekl starosta a dodal, že věří, že radnice přesvědčí občany v různých internetových diskusích, že nového provozovatele vybrala podle zákona a dobře.

Po podpisu smlouvy, která je uzavřená na deset let, nechyběl ani podpis do pamětní knihy města. Následovat by mělo i setkání zástupců OAD s občany.

Jak potvrdil Martin Pípal, výkonný ředitel OAD Kolín, smlouva na provozování hromadné dopravy ve městě Kolíně je od 1. února 2020. „Diskutujeme s městem, že začneme jezdit dříve,“ řekl Martin Pípal. Bylo by to celkem vhodné, protože původnímu provozovateli (Arriva východní Čechy) končí smlouva letos 30. listopadu.

S novým provozovatelem se podle slov Martin Pípala mohou cestující těšit na nové, plně nízkopodlažní autobusy, kde se budou moci připojit k wifi nebo dobít telefon pomocí USB nabíječky. Ve všech autobusech bude klimatizace. To, zda je každý autobus v létě dostatečně vychlazený a v zimě dostatečně vyhřátý, ohlídají dvě speciální čidla, které si město vyžádalo. Vozy, který by měly být vyrobeny konkrétně pro provoz v Kolíně, budou vybaveny informačními LED panely vpředu i vzadu pro snazší orientaci.

Platit se v nových vozech bude několika způsoby včetně bezkontaktní platební karty nebo Kolínské chytré klíčenky. Zvýhodněné časové jízdenky bude možné kupovat také přes e-shop. V každém autobuse budou nainstalovány i speciální kamery, které může řidič aktivovat ve chvíli, kdy by došlo k nějakému problému ve vozidle.

Na současné jízdní řády, na jejichž nedodržování se nyní mezi lidmi množí stížnosti, se bude podle Pípalových slov muset OAD podívat a případně je přizpůsobit, by byly rozumně provozovatelné. „Otázka počtu řidičů je samozřejmě celorepublikový problém, snažíme se nabízet benefity, věřím, že hodně řidičů k nám přejde od Arrivy a další nabereme v rámci náborové kampaně, kterou v nejbližší době spustíme,“ uvedl Martin Pípal.

Novinkou bude s novým provozovatelem také zřízení informačního kontaktního centra MHD pro Kolíňáky v blízkosti kolínského nádraží.