Během covidové pandemie vznikl v danění piv velký zmatek. „Byl v tom hrozný guláš,“ okomentoval již dříve tehdejší situaci majitel restaurace Zimní stadion a Česká Koruna Miloš Vejdělek. „Na pivo v hospodě na půllitru byla daň 10 procent, ale pokud si ho někdo chtěl odnést ve džbánku, už to bylo 15 procent. A pokud někdo přišel s PET lahví, tak jsme měli zvolit danění 21 procenty. Asi si dovedete představit, jak to vypadalo. Lidé si koupili čtyři půllitry a pak si to přelili,“ popsal loni na podzim.

Už tehdy predikoval, že s lednovým sjednocením DPH, které tento chaos měl utnout, dojde v jeho restauracích k nárůstu ceny piva. Nyní svou předpověď Kolínskému deníku potvrdil. „Na zvýšení DPH o 11 procent jsme museli reagovat zcela logicky, a to zvýšením ceny piva. Každý zákazník musí pochopit, že jde o rozhodnutí vlády a my jej těžko můžeme doplácet ze své kapsy. Už tak je marže na plzeňském pivu poměrně malá,“ řekl.

Na Zimním stadionu cena tankové plzně stoupla z dosavadních 54 korun na současných 59, v restauraci Česká koruna byla změna z 50 korun na 55. S nadávkami se ale zatím nesetkali ani v jedné z nich. „Někdo už zdražení komentoval, ale každý normální člověk musí vysvětlení chápat. V zahraničí už pivo často přes 5 eur (cca 123 Kč), ale za to by nás tady ukamenovali. Málo kdo kvůli tomu přestane chodit,“ míní Miloš Vejdělek.

Podle Vejdělka bude další vývoj cen záviset hlavně na cenách energií pro pivovary, které určují nákupní cenu. „Výroba piva je na energie poměrně náročná, výhledově by však jejich ceny snad stoupat neměly,“ doufá Miloš Vejdělek.

Zdražení potkalo i další kolínskou restauraci, kde čepují Pilsner Urquell. Podle provozovatele restaurace Vodní svět Václava Volného se to ale nedotklo jen piva. „Ceny jsme již upravili, v průměru o čtyři koruny. Nejedná se pouze o pivo, dotklo se to i nealkoholických nápojů a kávy či čaje. Za pokrmy ale lidé zaplatí jako doposud, tam jsme změny nedělali,“ uvedl Volný.

Někde zůstane cena piva stejná. Zatím

Najdou se však i případy, kdy i přes vyšší DPH zůstane zatím cena piva stejná. Takových případem je i kolínská restaurace La Musica, kde čepují pivo Bernard. „O změně DPH víme, zaznamenali jsme to, ale cenu našeho velkého čepovaného Bernarda zatím necháváme na 48 korunách. Uvidíme výhledově, jak to bude vypadat, třeba nakonec ke zdražení sáhneme. Ukážou příští měsíce,“ míní Jiří Linhart, který podnik vlastní spolu s bratrem Štěpánem a sám je šéfkuchařem.