„Základ našeho padesátiletého přátelství položila tehdejší Hudba kolínského sboru požárníků, která tenkrát zavítala do Kamenze. My jsme si se současným starostou tohoto města řekli, že je trochu málo, jen si podávat ruku na Kmochově Kolíně a iniciovali toto umělecké setkání, s nímž nám pomohli místní lidé zabývající se kulturou," řekl Vít Rakušan, starosta Kolína na úvod vernisáže výstavy nazvané Výtvarné reflexe k Lessingovi.

Vernisáž výstavy

Ta se uskutečnila v pátek v Galerii V Zahradě Základní umělecké školy v Kolíně a zúčastnilo se jí devět umělců ve věkovém rozpětí od čtyřiceti do osmdesáti let, kteří svými díly vytvořili reflexi k odkazu Gottholda Ephraima Leasinga, kamenzského rodáka považovaného za jednoho z nejvýznamnějších představitelů německého osvícenství.

„Naše partnerství žije právě v čase, kdy z Evropy a ze světa dostáváme znepokojující zprávy. Často si bereme do úst toleranci a když se snažíme toto slovo pochopit, říkáme si, že se máme vzájemně snášet, stát vedle sebe. Ale tolerance je o něčem jiném, o tom, abychom se pochopili, akceptovali, byli vzájemně zvědaví na naši kulturu. A my jsme z Čech měli vždycky velice dobrý pocit," pronesl starosta města Kamenz Roland Dantz.

Páteční setkání poté pokračovalo v sále Na Zámecké, kde zahrál Dechový orchestr Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně a Red Toner Big Band z Kamenze. První hodinka patřila mladým muzikantům z Kolína, kteří roztleskali sál nejen pochodem Jara mládí či nesmrtelnými skladbami Kolíne, Kolíne a Česká muzika od Františka Kmocha s doprovodem mažoretek Srdíčko, ale i přearanžovanými skladbami od kapely Queen nebo z filmu Star Trek.

Zahráli také pokračovatelé požární hudby

I němečtí muzikanti byli vesměs mladého věku a s průvodním českým komentářem zaplnili sálek příjemným swingem, kterému chyběl jen zpěv. Nečekanou hudební tečku pak udělali muzikanti Velkého dechového orchestru Dolní Chvatliny v malé sestavě, což jsou přímí pokračovatelé tehdejší družební požární hudby. Ještě o sobotním poledni připomínaly prostory Městského společenského domu v Kolíně spíše les, protože v něm vrcholila výstava o životním prostředí a především stromy byly úplně všude, půl hodiny po sedmnácté hodině ale bylo vše připraveno na další partnerské setkání, tentokrát taneční.

Německé hosty zastupoval soubor Kamenz Can Dance mající více jak stovku členů a spojující breakdance nebo hiphop s divadlem a dalšími uměleckými disciplínami. Němečtí tanečníci si pro svoji prezentaci vybrali pódium, na kterém předvedli kolektivní i individuální choreografie.

Tanečníci předvedli hiphop

Kromě souboru Endorlino působící při kolínské základní škole Lipanská, který v choreografii Cannibal předvedl hip hop rovněž na pódiu, všichni ostatní domácí tančili na parketu. Taneční klub Kocour Modroočko připomněl zlaté časy rokenrolu, CrossDance se ve dvou formacích vypravili do Afriky a jejich sólistka Oldřiška Neumannová coby Trosečnice tradičně udivovala akrobatickými prvky svého vystoupení. Hned čtyřikrát se představili členové Dance Clubu Inferno, dojali i nadchli ti úplně nejmenší s načesanými vlasy a nafukovacími hudebními nástroji v rukách, trošku větší děti coby zahradníci i slečny tančící disko show na motivy Smetanovy Vltavy.

Jak vypadá electric boogie, předvedl ve svém sóle vicemistr Evropy Marcel Havrda. Filmy Carlose Saury zpopularizované flamengo pak připomněly dospělé členky Akademie tanečního umění a sportu Duende. „Doslova nám zůstala řeč stát, byl to úchvatný podvečer," shrnul starosta Kamenze Roland Dantz a přímo na pódiu se přivítal s Marianem Steinmetzem, vedoucím německých tanečníků. „Byly to úžasné dva dny, těším se na pokračování našeho přátelství a partnerství," zakončil večer Vít Rakušan, starosta Kolína.

Pak už jen pár dárků na památku, večeře a odjezd německých umělců, představitelů města a přátel domů. Za pár měsíců se role obrátí a naopak Kolínští vyrazí do Kamenze.