Celý pietní a kulturní program otevřela interpretace státní hymny v podání Johanky Jeřábkové, která nahradila avizovanou a nemocnou Elišku Tesařovou. O úvodní slova se postarali starosta města Michael Kašpar, který s povděkem přivítal odchod komunistické strany z Parlamentu České republiky a odcitoval zásadní slova Václava Havla, a farář Ján Halama, jenž připomněl zážitek ze svého studentského života.

Poté nejen oni, ale i šéf organizujícího odboru Petr Kesner a mnoho dalších příchozích, zapálili svíčky u státní vlaky a fotografie Václava Havla. Organizátoři oslav tentokrát coby hudební ozvláštnění vybrali koncert severomoravského písničkáře žijícího léta v Hradci Králové Pavla Dobeše. A byla to dobrá volba.

Posvícení v Tatcích.
OBRAZEM: Při posvícení v Tatcích si lidé připomněli páteční tragédii

Pamětníci si zavzpomínali na časy, kdy citace z jeho písní jako Soudruhu, tebe bych tu nečekal nebo Zajíc prodal kožku a zdrhnul přes Jugošku znamenaly v časech tuhé normalizace přerušení skladeb dlouhotrvajícím potleskem.

Pavel Dobeš, hrající se spoluhráčem Tomášem Kotrbou, pozval příchozí blíže k pódiu, vystřídal několik kytar včetně dvanáctistrunné a prošel se svými hity od stále platné Calverta přes Zapomenutý trumf až po vytleskávanou závěrečnou Jarmilu, Pražce či poetickou Víte, vono holky, což si fanoušci v předních řadách s chutí zazpívali a někteří se i roztančili.