Petra Peckové před soudem uvedla, že žádá pouze oficiální písemnou omluvu. „O odškodnění nežádám, stejně bych jej věnovala na charitu,“ nechala se slyšet hejtmanka. „Pro mou pozici je velmi důležitá důvěra občanů, kterou si celou kariéru buduji a kterou toto označení pana Hermana shazuje. A to vše před letošními krajskými volbami. Proto žádám omluvu,“ uvedla Petra Pecková.

Martin Herman se hájil tím, že pouze využil svého práva na publikaci názoru. „To, co jsem zveřejnil, nepovažuji za nepravdivé. Na svém tvrzení nevidím nic nepřípustného, ale to už necháme na posouzení soudu,“ řekl.

Právní zástupkyně Martina Hermana také poukázala na fakt, že Petra Pecková sama šířila tvrzení jejího mandanta na krajském zastupitelstvu. To však sama hejtmanka nepovažuje za hlavní zdroj, který by záležitost obeznámil s veřejností, ačkoliv je zasedání živě vysílané a jeho záznam je poté k dispozici.

Krajský zastupitel Martin Herman u Okresního soudu v Kolíně: vyjádření po vynesení rozsudku | Video: Deník/Petr Procházka

Podle Petry Peckové sice profil Martina Hermana nesleduje mnoho lidí, ale jeho tvrzení poté sdílely špičky hnutí ANO. „Tvrzení, že jsem zapojená v kauze Dozimetr, šířilo vedení hnutí včetně předsedy Andreje Babiše. A to ještě před tím, než jsem na toto téma hovořila na zastupitelstvu, kde jsem k tomu navíc byla vyzvána,“ uvedla Pecková.

Hnutí ANO navíc podle jejích slov uspořádalo na toto téma tiskovou konferenci. „Vzhledem k tomu jsem se definitivně rozhodla, že nemusím trpět úplně vše. Chci zabránit další dehonestaci mé osoby,“ sdělila Petra Pecková.

Promyšlený předvolební útok?!

Martin Herman dle svých slov čerpal ze článků Deníku N a webu Praha IN. „Nikdy jsem ovšem neřekl, že je paní Pecková zločinec. Informace jsem čerpal z uvedených článků. Dále jsem je neověřoval, protože tyto servery považuji za důvěryhodné,“ řekl Martin Herman.

Podle obhájce Petry Peckové tvrzení, že je v kauze zapojená, narušilo její právo na ochranu osobnosti. „Jde o promyšlený předvolební útok na Petru Peckovou, která bude obhajovat post hejtmanky,“ uvedl. Naopak podle obhájkyně Martina Hermana čerpal zastupitel pouze z veřejně dostupných zdrojů a informace interpretoval vlastními slovy. „Proto navrhujeme žalobu zamítnout,“ uvedl.

Soudkyně Martina Suchánková dala hejtmance Petře Peckové za pravdu a Martin Herman se jí tak bude muset na svých sociálních sítích i písemně omluvit. Navíc jí musí uhradit veškeré náklady spojené se soudním řízením a příspěvky, které se problému týkají, má smazat. Podle soudkyně nešlo o vyrovnaný politický boj, ale tvrzení zasáhlo do osobnosti Petry Peckové.

Martin Herman po rozhodnutí uvedl, že se pravděpodobně odvolá ke Krajskému soudu v Praze. „Je to rozhodnutí soudu, takže jej musím respektovat. Pravděpodobně ale bude následovat odvolání, protože ne se vším, co bylo řečeno, souhlasím,“ dodal.

Hejtmanka Petra Pecková naopak byla velmi ráda. „Rozhodnutí vítám, protože si myslím, že politici se mají chovat slušně. Mají být vzorem pro občanskou společnost. A pokud politik nemá morální hranice, tak jsem ráda, že mu je soud nastaví alespoň právní,“ uzavřela Petra Pecková.