Mapa pravděpodobnosti růstu hub je pravidelně aktualizovaná. Ještě 6. srpna část republiky svítila zeleně, což znamená vysokou pravděpodobnost růstu, ve středu 7. srpna už byla drtivá většina zbarvená světle žlutě a oranžově, což znamená střední pravděpodobnost, respektive nízkou pravděpodobně. Houbařům nakloněných míst bylo pomálu, na mapě působí jako tečky.
Výjimkou není ani okres Kolín, který byl po středeční aktualizaci napůl světle žlutý a v polovině bližší Praze oranžový. Rájem pro houbaře by na celém okrese mělo podle mapy pouze jedno malé místo. V úterý svítil zeleně bod poblíž Uhlířské Lhoty nedaleko hranice s Pardubickým krajem, ve středu už byla tato lokalita světle žlutá. Zeleně místo toho svítil malý prostor vedle Hradišťka II přímo na hranici s Královéhradecký krajem. Ve čtvrtek 8. srpna byla situace stejná.
Meteorologové na svém webu upozorňují, že obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích, zhruba 10 dní po nich, a následném teplém, nikoli však horkém počasí.
„Zásadním kritériem pro tvorbu mapy je hodnota API30 (index předchozích srážek), což je veličina posuzující nasycenost půdy, založená na sumaci denních úhrnů srážek za sledované období (30 dní) s klesající vahou směrem do minulosti (čím vyšší hodnota, tím vyšší nasycení půdy vodou a tedy ‚potenciál růstu hub‘),“ vysvětluje ČHMÚ, jak vznikají data pro mapu, s tím, že parametry pro výpočet modelu se průběžně optimalizují.
„Navázali jsme spolupráci s Českou mykologickou společností, přípravu mapy s ní pravidelně konzultujeme. Mapa nejlépe odráží pravděpodobnost růstu masitých, zejména mykorhizních druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce,“ píše se na webu.