Většina z nás asi zažila situaci, kdy se člověk hnal na zastávku jako o závod a pak tam ještě notnou chvíli čekal, protože autobus měl zpoždění. Nebo si naopak řekl, že autobus přijede o pár minut déle jako obvykle, takže není třeba spěchat, ale on jako naschvál jel přesně a ujel mu před nosem. Toto by se v městské autobusové dopravě od nynějška už stávat nemělo, tedy pokud cestující disponuje chytrým telefonem. V úterý totiž Kolín spustil nového pomocníka do aplikace Kolín v mobilu, takzvané dynamické, jinak i chytré jízdní řády. 

V praxi to znamená, že pomocí telefonu může každý zjistit, zda spoj přijede na zastávku včas, nebo se zasekl v zácpě, protože po městě se zase nějaká ulice opravuje. Nápad na tuto aplikaci vznikl v loňském roce v souvislosti s komplikovaným průjezdem a rekonstrukcí Ovčárecké ulice. 

Modul aktuálních odjezdů MAD obsahuje kompletní seznam všech autobusových zastávek, pod kterými cestující naleznou aktuální odjezdy a případné zpoždění jednotlivých linek odjíždějících v nejbližší době z vybrané zastávky. 

Data do aplikace nahrává dopravce na základě GPS v jednotlivých autobusech. „Vyberete si zastávku a vidíte, kdy vám autobus jede. Červená barva znamená zpoždění a uvedena je i doba zpoždění, zelená značí dochvilnost, a pokud by se objevila černá, znamená to, že aktuálně není znám dojezd,“ popsal místostarosta Tomáš Růžička. Aplikace poskytuje i informaci, zda zrovna přijíždí nízkopodlažní autobus vhodný pro vozíčkáře. 

Kolíňákům se nápad dynamických jízdních řádů líbí. „Já jsem spokojená, takhle by to mělo v jednadvacátém století fungovat,“ řekla Michaela Švehlíková. Spokojený je i Zdeněk Polívka, poznamenal jen, že více než on sám, který jezdí většinou autem, by informace o dojezdu autobusů městské dopravy využila jeho maminka v důchodovém věku. „Jenže ta jaksi nepoužívá chytrý telefon,“ dodal.

Další z oslovených obyvatel Kolína připomněl, že by podobného pomocníka v mobilu uvítal nejen u městské autobusové dopravy.  „Když vám ujede MAD, tak to není taková hrůza, v nejhorším si počkáte na další, ale když nestihnete odjezd třeba autobusu do Kouřimi, tak pak musíte čekat i dvě hodiny,“ podotkl. Podle vyjádření generálního ředitele společnosti Arriva Transport ČR Daniela Adamky by ale dynamické jízdní řády v regionálních spojích v budoucnu měly být. Problém by s tím neměl mít ani ROPID.

Dynamické jízdní řády chtějí v Kolíně přenést také na budoucí chytré zastávky městské autobusové dopravy a samozřejmě na právě modernizované autobusové nádraží. Současně se spuštěním nové aplikace připravila radnice ještě další novinku v podobě aktualizované mapy MAD, která je nově v jiné barvě pro každou linku, původní byla jen černobílá.

Ještě jednou novinkou v městské autobusové dopravě je nový spoj, který radnice zavedla na žádost obyvatel. Někteří lidé totiž volali po tom, aby jezdil další autobus večer tak, aby ho šlo využít pro cestu z divadla. Po skončení večerního představení už se tedy mohou pohodlně dostat domů městskou autobusovou dopravou ze zastávky Banka směr sídliště ve 21,05 a 21,43 hodin linkou č. 3 a ve směru Zálabí ve 21,20 a nově i ve 21,40 hodin linkou č. 1.