Ačkoli domovy pro seniory patří mezi riziková místa, těm kolínským se především na jaře epidemie vyhnula. „Teď na podzim jsme už nákazu zaznamenali jak u klientů, tak u personálu,“ doplnil Najbrt.

Kolín má domov pro seniory na dvou místech – Nad Zastávkou a Slovenská. Celkem je v nich necelých sto klientů. V současné době platí na obou místech zákaz návštěv. V případě, že je zdravotní stav klienta vážný, domov návštěvu rodiny za přísných hygienických podmínek umožní.

„Senioři mají kontakt se svými blízkými pomocí tabletů, komunikují přes ně, hodně telefonují, snažíme se jim vyplnit každou volnou chvilku, ale návštěvu rodiny to samozřejmě nevynahradí,“ uvedla před časem pro Deník ředitelka domova Iva a Nováková.

Podle současně platných mimořádných opatření je povinnost provést testy na přítomnost covid-19 u klientů a zaměstnanců v domovech pro seniory, ale i v dalších pobytových sociálních službách. Antigenní testy by měly být podle pokynů ministerstva zdravotnictví zopakovány každý týden.