Mapa indexu aktivity klíšťat se v pondělí 24. června zbarvila do tmavě hnědé. To znamená nejvyšší 5. stupeň aktivity, v tomto případě označovaný jako MIMOŘÁDNÁ AKTIVITA. Kompletně pokryté tmavě hnědou barvou bylo na mapě i území Středočeského kraje včetně Kolínska.

ČHMÚ v této souvislosti varuje, že klíšťata se hojně vyskytují v listnatých i smíšených lesích, ve vyšší trávě či houštinách. „Ve dnech s takto vysokou aktivitou klíšťat se doporučuje využívat především zpevněné cesty a dobrým pomocníkem je samozřejmě repelent,“ píší meteorologové na platformě X, kde zveřejnili i náhled mapy indexu, která je dostupná i na webu ČHMÚ.

| Video: Youtube

Další doporučení ČHMÚ se týkají nemocí, které mohou klíšťata přenášet. „Po návratu z venku se určitě nezapomeňte prohlédnout. Určitě nečekejte až do chvíle, kdy vás něco začne svědit. Můžete také při pobytu venku občas mrknout na nohy či ruce, jestli vám po nich neleze klíště. Hodí se přitom světlé oblečení, na kterém jsou lezoucí parazité dobře vidět,“ uvádí meteorologové.