Josef Čáslava byl známou osobností města, coby fotograf zvěčnil mnoho svateb a dalších rodinných událostí. Neobešly se bez něj ani taneční kurzy  v kolínském Městském společenském domě, mezi smutečními hosty proto nechyběli ani současní taneční mistři Hana a Eduard Zubákovi. Fotil ale i v místní automobilce a především ve své volné tvorbě zachycoval proměny města. Byl kolínským patriotem, sbíral staré fotografie a o jejich získávání dokázal vyprávět poutavé a vtipné historky, své nabyté zkušenosti předával mladé generaci coby učitel na místní střední soukromé umělecké škole.

close Poslední rozloučení s fotografem Josefem Čáslavou. info Zdroj: Deník/Zdeněk Hejduk zoom_in Poslední rozloučení s fotografem Josefem Čáslavou.

Všechny tyto a další zásluhy zesnulého přečetla coby dopis neuvedeného kamaráda smuteční řečnice. V jeho rozlučkový den mu z reproduktorů zazpívala Věra Špinarová skladbu Jednoho dne se vrátíš, českou podobu filmové westernové skladby Ennia Morriconeho, Karel Gott Už z hor zní zvon, tuzemskou verzi slavné Amazing Grase, a na závěr zazněla ještě Ave Maria.

Při závěrečném zajíždění rakve několik přítomných fotografů vytáhlo své fotoaparáty a cvakáním závěrek se stylově rozloučili s Josefem Čáslavou. Zvukem, který měl tolik rád a jenž jej provázel celým jeho životem.