Radost mohou mít i rodiče, kteří se po narození potomka potřebují vrátit do pracovního procesu. Stejně tak bude město moci přijmout více dětí do městských jeslí, díky právě končící výstavbě pavilonu. Informaci potvrdil kolínský místostarosta Michael Kašpar.

Do konce příštího týdne by měla být hotová fasáda, čímž by mělo být hotovo téměř vše, až na drobné dodělávky, vysvětlil místostarosta. „Když nenastane problém v rámci řízení stavebního úřadu, tak bychom mohli po kolaudaci vyhlásit dodatečný zápis,“ naznačil Michael Kašpar.

Stavbou pavilonu se totiž navýší kapacita školky o 14 dětí. Celkem vyšla stavba zhruba na 14 milionů korun, z čehož 90 procent pokryla dotace. Do nového pavilonu se přestěhuje 42 dětí z pavilonu ve Štítného ulici a dalších 14 se nabere. „V současné době pracujeme na rozšíření kapacity kuchyně starého pavilonu. Bude se vařit o 56 obědů více,“ poznamenal místostarosta.

Vedle samotné výstavby ale budou nutné další investice, třeba do vybavení. V praxi to bude znamenat to, že do kuchyně bude nutné pořídit některé nové vybavení, třeba konvektomat. Kromě toho bude potřeba rozšířit výtah. „Vše by mělo být hotovo v průběhu září,“ řekl Michael Kašpar.

Rozšíření školky o 14 dětí ale pro kolínské rodiče znamená úlevu, řekl kolínský místostarosta. „Současný stav je takový, že máme v Kolíně ve školkách všechny tříleté děti, tedy povinnost ze zákona,“ řekl.

Podle něj jsou ale v některých školkách zapsány i ty děti, kterém ještě nebyly tři roky. „Většinou to jsou děti, co se narodily v měsících září, říjen, listopad. Předpokládám, že navýšením kapacity o 14 dětí se dostaneme až k dětem, které byly narozené ke konci roku,“ poznamenal. I rodiče mladších dětí mají podle jeho zkušeností zájem najít pro ně místo ve školce.

S rozšířením školky souvisí i navýšení počet míst v městských jesličkách. Děti ze školky ve Štítného ulici, které se přestěhují do nového pavilonu v Chelčického ulici, tím pádem uvolní celé patro. A právě tam můžou expandovat jesle.

Město má tuto investici naplánovanou na další rok. Michael Kašpar ale připouští, že bude nutné některé části budovy upravit podle speciálních požadavků. „V příštím roce chceme tento projekt realizovat. Budeme muset předělat například sociální zázemí, jsou jiné parametry na školku a jesle, je to přísnější co se týká bezpečnostních opatření,“ podotkl Michael Kašpar. Nově vzniklá dětská skupina by měla pojmout až 24 dětí do tří let. „To je celkem slušné rozšíření, téměř zdvojnásobíme kapacitu jeslí,“ dodal.