Kolín se chce zaměřit na zhruba třicítku ubytoven, které na jeho území sídlí. S jednou takovou už představitelé města jednali, a třebaže to podle starosty Víta Rakušana nevypadá, že by její majitelé chtěli ubytovnu městu prodávat, taková úvaha ze strany radnice zazněla. „Prvotní odpověď byla, že nikoliv. Dotázali jsme se ale, jestli by za nějakých okolností byli ochotni přistoupit na to, aby ubytovna byla na prodej,“ řekl Rakušan.

Má to svoji úvahu: vedení města by totiž ubytovny vidělo raději jako sociální či azylové bydlení. Majitelé ubytoven by si tak mohli v budoucnosti s místostarostou Michalem Najbrtem a sociálním odborem sednout nad komunitní plán. „Ten definuje priority a co bychom chtěli mít za sociální služby. Dlouhodobě se hovoří o nejrůznějších typech azylového bydlení, jsme připraveni hledat i průsečík soukromých aktivit a zájmů města,“ podotkl.

Ubytovny by se tak mohly teoreticky časem adaptovat na jiné bydlení. „Je to ale prvotní nápad, taková rovina úvah – postupně sem majitele ubytoven budeme zvát. Asi se nám nepovede to, co se povedlo v Legerově ulici, kdy se z ubytovny udělalo klasické sociální bydlení,“ poznamenal Vít Rakušan.

To podle jeho slov neznamená, že by ubytovnu město koupilo za jakýchkoliv okolností. „Pokud by ale byla vyčíslená hodnota, byli bychom o tom schopni uvažovat, případně se pokusili sehnat finanční prostředky,“ dodal.

Město má prý možnost vyhlásit například bezdoplatkovou zónu – tedy lokality, kde by lidé nedostávali doplatek na bydlení. „To nechceme udělat nad celým městem, nevidíme to jako až tak eskalovaný problém. Je to věc do debaty na příští rok, vyhodnotíme, jak situace vypadá, jaké lokality by k tomu byly vhodné, ale považujeme to za extrémní,“ vysvětlil.

Nové ubytovny v Kolíně již řadu let nevznikají kvůli stavební uzávěře. „To bylo radikálním řešením,“ okomentoval věc Vít Rakušan.

Kolínská radnice se také chce zaměřit na ubytovny tím, že je bude častěji kontrolovat. Takové rozhodnutí padlo rozhodnutí na schůzce Bezpečného Kolína. Budou tak pokračovat koordinované kontroly ubytoven ze strany Policie ČR i stavebního úřadu. Ten bude zjišťovat, zda výměry jednotlivých pokojů jsou odpovídající počtu ubytovaných.

Živnostenský úřad bude kontrolovat oprávnění k tomuto typu podnikání a radnice si rovněž přeje, aby se na tomto procesu podílela i hygiena. „Vždy bude čekat i ochrana dětí, pokud policie vyhodnotí situaci tak, že tam děti žijí v nevyhovujících podmínkách,“ doplnil kolínský starosta.