Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolín chce udělat regulaci v památkové rezervaci

Kolín – Je potřeba pořídit nový regulační plán městské památkové rezervace. Na tom se shodli kolínští zastupitelé a tento záměr také odhlasovali. O konkrétním znění nového regulačního plánu se bude ještě na zastupitelstvech jednat a hlasovat. Na pořízení plánu existují dotace, o které chce město žádat.

1.10.2016
SDÍLEJ:

Do programu regenerace Městské památkové rezervace Kolín nově přibývá dům čp. 48 v Husově ulici, tedy rohový dům s Karlovým náměstím.Foto: DENÍK/ Jana Martinková

„Při výběrovém řízení na nového městského architekta mnozí uváděli, že by si střed města zasloužil nějakou formu regulace," řekl starosta Vít Rakušan. Nová regulace by podle jeho slov měla vymezovat například, jak by měly vypadat reklamy v centru města, jakou podobu by měla mít nová stavební činnost, jak vysoké by měly budovy být atd.

Samotný plán ještě nadefinovaný není. Bude to nejspíš první zásadní úkol nového architekta města.

Zastupitelé na svém posledním zasedání zároveň řešili aktualizaci současného programu regenerace městské památkové rezervace. Kolínský program vychází z programu ministerstva kultury, letos se v rámci něj povedlo získat peníze na opravu aron ha-kodeš (schránky na tóru) v synagoze a podle místostarosty Michaela Kašpara se bude ještě opravovat dlažba v podloubí ve vchodu do zámku, schodiště do kaple zámku a některé objekty soukromníků plus dům čp. 17 v Brandlově ulici patřící Římskokatolické církvi.

Aktualizaci plánu pro příští rok si vyžádal fakt, že město dostalo několik požadavků na zařazení do tohoto programu. Jen na domy v programu mohou totiž majitelé žádat radnici o díl peněz, které město dostane od ministerstva.

„Do programu přibyl dům čp. 48 v Husově ulici, tedy rohový dům, kde je Monet, a také kašna na Karlově náměstí," upřesnil místostarosta Kašpar.

O další peníze na opravy v městské památkové rezervaci bude město žádat ministerstvo během jarních měsíců.

„Pracujeme také na tom, abychom opravili západní křídlo zámku, tvoří se projekt obnovy fasády tohoto křídla," uvedl místostarosta Michael Kašpar. Projektantská společnost by ho měla mít hotový před koncem roku, probírat by se tedy měl na prosincovém zasedání zastupitelstva.

Jedná se o křídlo, kde je kaple, v níž Miloš Kim Houdek vystavuje díla, jinak je křídlo víceméně prázdné.
„Podle původní studie tam měla být obrazárna, zvažovala se trvalá výstava kolínských fotografů, hovořilo se i o nové knihovně v areálu zámku. Nicméně projekt počítal i s částečným komerčním využitím areálu. Je to dlouhodobá koncepce a toto je teprve krůček jedna. Musí se ale začít fasádou. Chceme opravit i ten příšerný průchod, který vypadá i dost nebezpečně," podotkl starosta Rakušan.

Autor: Jana Martinková

1.10.2016
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení