Ztracené svíčky, květiny i věnce. Taková situace bohužel není v době Dušiček ničím neobvyklým. To potvrdila i tisková mluvčí Městské policie Kolín Helena Honkiszová. „Zvýšený ruch na hřbitovech bohužel vnímají i lidé, kteří zde neváhají páchat majetkovou trestnou činnost. Každoročně jsou, ze strany Městské policie Kolín, prováděny zvýšené kontroly v těchto lokalitách,“ sdělila mluvčí s tím, že právě touto preventivní činností a svou přítomností na hřbitovech chtějí strážníci přispět k bezpečí veřejnosti.

Městská policie upozorňuje občany, aby byli obezřetní, své osobní věci a cennosti měli stále pod kontrolou a nenechávali je ani na chvíli bez dozoru. A pokud už je nechají ve voze, neměly by být zvenku vidět. To připomněla i tisková mluvčí středočeské Policie ČR Michaela Richterová. „Je důležité, aby lidé nenechávali ve vozidlech viditelně odložené věci, které by mohly nalákat zloděje. Již od soboty mají proto policisté zvýšený dohled,“ podotkla Richterová.

Zároveň připomněla i nutnost zvýšené opatrnosti na silnicích. „Na cesty touto dobou vyrážejí i sváteční řidiči,“ upozornila.

Na samotnou Památku zesnulých, tedy 2. listopad, Policie ČR vyhlásila dopravně bezpečnostní akci zaměřenou na okolí hřbitovů. Týkat se bude bezpečnosti silničního provozu a všeobecné dodržování pravidel v provozu, což zahrnuje i jízdu bez návykové látky či alkoholu.

V květinářství mají hodně práce

Na kolínském centrálním hřbitově je v posledních dnech velmi rušno. A bylo tomu tak i ve středu 1. listopadu dopoledne. Parkoviště bylo plné a v prostoru hřbitova se pohybovalo mnohonásobně více lidí než po většinu roku.

Více práce tak mají nyní i pracovnice přilehlého květinářství. „Zakázek máme touto dobou hodně jako každý rok. Na odbyt jde prakticky vše. Lidé hodně kupují svíčky, věnce, řezané i umělé květiny. Je poměrně teplo, takže lidé často raději volí živou květinu,“ popsaly.

Městská policie Kolín i Policie ČR vyzývají občany, aby jakoukoliv podezřelou aktivitu na hřbitovech i v jejich okolí neprodleně hlásili na linkách 156 či 158.