„Kolínská rodačka, současná česká fotografka, filmařka, kurátorka a vysokoškolská pedagožka. Vytváří konceptuální fotografie a mail-artové projekty. Jako filmařka spolupracovala také na dvou filmech,“ představil laureátku ceny Jolanu Havelkovou starosta města Michael Kašpar, který společně se svými zástupci Ivetou Mikšíkovou a Michalem Najbrtem cenu předával.

Širší veřejnost zná Havelkovou také mimo jiné jako jednu z organizátorek fotografického festivalu Funkeho Kolín či coby pedagožku na místní základní umělecké škole.

Skupinu historického šermu Páni z Kolína založil Miroslav Horáček v roce 1991 a vede ji dodnes. Od té doby uspořádali nejen desítky rekonstrukcí bitev na kolínské Jízdárně, ale nově od roku 2013 přidali i Historické slavnosti na Kmochově ostrově. Ve svých historických kostýmech účinkovali i v mnoha filmech a pohádkách, mediálně známá je především spolupráce s režisérem Zdeňkem Troškou.

Největší bitvu středověku zrekonstruovaly na Jízdárně na tři stovky bojovníků.
Největší bitvu středověku zrekonstruovaly na Jízdárně na tři stovky bojovníků

Jolana Havelková a šéf skupiny Miroslav Horáček obdrželi z rukou starosty symbolický klíč k bráně města a šek na deset tisíc korun. „Polovinu už jsme utratili předem za vyčištění kostýmů, ve kterých jsme na toto slavnostní předávání přišli,“ odpověděl Miroslav Horáček se smíchem na otázku, co s finanční částkou udělají.

Slavnostní odpoledne hudbou zpestřili hráč na klávesy Tomáš Tesař a zpěvák Petr Konývka.