Bednu otevřeli starosta Michael Kašpar, místostarostka Iveta Mikšíková a tajemnice Monika Pohůnková. Přání bylo více než sto. „Máme tu spoustu dětských dopisů, co by si děti přály pod stromeček, ale také mnoho dobrých podnětů od kolínských občanů,“ předeslal starosta Michael kašpar.

Úplně první přání, které starosta vytáhl z bedny, bylo napsané v azbuce. V daný moment tak zůstalo zahalené tajemstvím, protože toto písmo z přítomných nikdo neovládal. Další přání už bylo psáno latinkou, bylo však poněkud netradiční. „Prosím, moc bych si přál na náměstí dinosaura,“ citoval Michael Kašpar jedno z dětských přání.

Ilustrační foto.
První středočeský kluk roku 2024 se narodil v Kolíně a jmenuje se Tobiáš

Vzkazů od dětí bylo více. Vedení města dokonce narazilo v jednom případě i na celý, velmi specifický seznam. „Já bych si přál kulečník, létací koule, ponožky, lego a čepici Slavia,“ citoval starosta.

Možnost touto cestou vyjádřit svá přání či návrhy ale využívají každoročně i dospělí, kteří přichází se seriózními návrhy. Objevilo se tak například přání zachovat provizorní zastávku autobusů číslo 3 a 4 v Jateční ulici nebo prosba o prodloužení jízdní doby linky 3 tak, aby obsluhovala Městské divadlo Kolín i v době po skončení večerních představení. Starosta slíbil, že oba tyto podněty se dostanou na správnou adresu k vyřízení.

Tříkrálová sbírka v kouřimském skanzenu.
Dudácké duo i výroba fanfrnochu. Skanzen připravuje Tříkrálovou koledu

„Autobusovou dopravou se bude zabývat příslušný odbor a pokud některé přání vyhodnotíme jako přínosné, budeme jej řešit s provozovatelem, kterým je společnost OAD Kolín,“ řekl Kašpar.

Další přání se týkalo pošty. „Otevřete poštu na Zálabí,“ citovala ze vzkazu místostarostka Iveta Mikšíková. „To bohužel není v naší kompetenci,“ připomněla, že Česka pošta je podnikem státním.

Největší obálku vložil do schránky dětský parlament, jenž funguje od loňska a skládá se ze zástupců jednotlivých základních škol. Každý přišel s vlastním příspěvkem. Zaznělo zkrášlení prostoru před školou, více zeleně či stání pro jízdní kola. A Kuba a Šimon by si přáli workoutové hřiště na zahradu své školy.

Přesně 22 korun

Objevilo se však i žádost o úklid u vlakového nádraží nebo o zlepšení situace kolem parkování. Všemi reálnými přáními i připomínkami, které z bedny vzešly, se budou zabývat příslušné odbory a vyhodnotí jejich proveditelnost. Objevily se však i takové žádosti, které se jistě kladného vyhodnocení nedočkají. Jako například lístek, který žádal zrušení festivalu Kmochův Kolín. „Ten samozřejmě bude pokračovat i nadále,“ zdůraznil starosta.

Kromě lístků s přáními se v bědně i letos našly další věci navíc. Vedle drobného nepořádku to byly i mince. Do městského rozpočtu touto cestou přibylo rovných 22 korun.